RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Walka o mszę we Francji: sąd uchylił zakaz nabożeństwa na wolnym powietrzu

Katolicy modlą się przed zamkniętymi świątyniami protestując przeciw odebraniu im dostępu do sakramentów (fot. Fabien Pallueau/NurPhoto via Getty Images)

Sąd administracyjny w Clermont-Ferrand, stolicy departamentu Puy-de-Dôme w środkowej Francji, uchylił wydany przez prefekta tego departamentu zakaz zgromadzenia modlitewnego na wolnym powietrzu. Chodzi o możliwość odprawienia niedzielnej mszy świętej. Od 8 listopada msze z udziałem wiernych w kościołach są zakazane.

Zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych we Francji

Francuska Rada Stanu odrzuciła w sobotę odwołanie od decyzji rządu, wniesione przez Konferencję Biskupów Francji, która domaga się zniesienia...

zobacz więcej

Jak wynika z orzeczenia sądu, prefekt (przedstawiciel władzy centralnej w departamencie, a więc odpowiednik wojewody) mógł zabronić organizacji zgromadzenia, gdyby zagrażało ono zdrowiu publicznemu lub porządkowi publicznemu. Ale zakaz wydano ze względu na religijny charakter „demonstracji”.

– Niektórzy przynoszą transparenty i wykrzykują hasła. My mamy mszę. Prefekt chciał nam zabronić organizacji wydarzenia religijnego, nie ma takiego prawa – przekonywał sąd François-Xavier Péron, działacz katolickiego stowarzyszenia Civitas, które zgłosiło zgromadzenie.

Civitas informuje, że msza święta na Placu Zwycięstwa przed tzw. Czarną Katedrą w Clermont-Ferrand zostanie odprawiona 22 listopada o 15:30.

Stowarzyszenie planuje już organizację Mszy w pierwszą niedzielę adwentu (29 listopada) w tym samym miejscu. W ramach walki z pandemią koronawirusa od 8 listopada we Francji obowiązuje całkowity zakaz udziału wiernych w nabożeństwach odprawianych w kościołach, bez względu na liczbę wiernych czy powierzchnię pomieszczeń.

Katolicy w całym kraju modlą się przed zamkniętymi świątyniami i protestują pod hasłem „oddajcie nam Mszę” przeciw odebraniu im dostępu do sakramentów świętych.

źródło:
Zobacz więcej