RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja zakazuje wjazdu 25 Brytyjczykom w odpowiedzi na sankcje

Rosyjskie MSZ oceniło, że Londyn podjął działania „pod wymyślonym pretekstem”. (fot. Russian Foreign Ministry Press O\TASS via Getty Images)

Rosja zakazała wjazdu do kraju 25 obywatelom Wielkiej Brytanii – poinformowało MSZ w Moskwie w sobotę. Jest to reakcja na podobne restrykcje wobec przedstawicieli rosyjskich władz, zastosowane przez Londyn w związku z tzw. sprawą Magnitskiego.

Londyn objął sankcjami 49 osób i urzędów. Powodem łamanie praw człowieka

Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłasza indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczków oraz obywateli Korei...

zobacz więcej

„W odpowiedzi na nieprzyjazne działania władz brytyjskich i na zasadzie wzajemności strona rosyjska podjęła decyzję o wprowadzeniu sankcji personalnych wobec 25 przedstawicieli Wielkiej Brytanii” – napisano w komunikacie MSZ.

W lipcu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił listę sankcyjną, dotyczącą 25 przedstawicieli rosyjskich władz, związanych z tzw. sprawą Magnitskiego – prawnika, który zmarł w rosyjskim więzieniu w 2009 r.

W komunikacie rosyjskiego MSZ oceniono, że działania te podjęto „pod wymyślonym i absurdalnym pretekstem”. „We wszystkich kwestiach dotyczących śmierci Siergieja Magnitskiego już niejednokrotnie udzielaliśmy wyczerpujących komentarzy i wyjaśnień, których najwyraźniej władze w Londynie wolą nie zauważać” – głosi oświadczenie podpisane przez rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową.

Jej zdaniem brytyjskie restrykcje to „próba ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa i wywarcia nacisku na rosyjski system sprawiedliwości”.

Prawnik Sieriej Magnitski został aresztowany w 2008 r. po tym, gdy ujawnił poważne nadużycia w rosyjskich organach skarbowych, m.in. wyprowadzanie państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu podatku. W 2009 r. zmarł w rosyjskim więzieniu w efekcie złego traktowania, w tym konsekwentnego odmawiania dostępu do pomocy medycznej. W czasie pobytu w więzieniu Magnitski był prawdopodobnie torturowany.

źródło:
Zobacz więcej