RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protest w Paryżu. Powodem kary za rozpowszechnianie zdjęć policjantów

Ustawa przewiduje wysokie kary (fot. Marc Piasecki/Getty Images)

Setki demonstrantów wyszło w sobotę na ulice Paryża, aby wyrazić sprzeciw wobec ustawie, która przewiduje wysokie kary za rozpowszechnianie zdjęć lub danych osobowych funkcjonariuszy. Manifestanci niosą m.in. tabliczki z hasłami „wolność” oraz „nie dla państwa policyjnego”.

Rok więzienia i 45 tys. euro kary za rozpowszechnianie zdjęć policjantów. Ustawa przyjęta

W przegłosowanej w piątek wieczorem przez francuski parlament ustawie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za...

zobacz więcej

Przeciwko pomysłowi protestuje francuska lewica, a także część mediów. Mowa o artykule 24 ustawy o „kompleksowym bezpieczeństwie”, który przewiduje surowe kary za rozpowszechnianie „wizerunku twarzy lub jakiegokolwiek innego elementu identyfikującego” funkcjonariusza policji lub żandarma w trakcie interwencji.

Projekt poparło 146 członków Zgromadzenia Narodowego, 24 było przeciw. Kompromisowym rozwiązaniem było wprowadzenie na początku artykułu słów: „bez uszczerbku dla prawa do informacji”. W ustawie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny.

Protest w Paryżu


Przeciwnicy ustawy mówią o ponurym symbolu, jakim ma być według nich ogrodzenie przez siły policyjne miejsca, gdzie podpisano w 1948 r. międzynarodową Deklarację Praw Człowieka. W sobotę zebrali się tutaj demonstranci potępiający działania francuskiej policji.

Ustawa spotkała się również z krytyką ze strony organizacji praw człowieka i dziennikarzy, którzy postrzegają ją jako zagrożenie dla wolności prasy oraz kontroli potencjalnych nadużyć władzy i funkcjonariuszy. Przeciwnicy twierdzą również, że treść ustawy jest zbyt niejasna.

„Gdyby takie prawo weszło w życie w obecnym kształcie, stanowiłoby to poważne naruszenie prawa do informacji, poszanowania życia prywatnego i wolności pokojowych zgromadzeń (…). Może się to przyczynić się do powstania kultury bezkarności, która ostatecznie szkodzi wizerunkowi policji i prowadzi do podważenia niezbędnej więzi zaufania pomiędzy policją i społeczeństwem” – twierdzi Amnesty International France.

źródło:
Zobacz więcej