RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: lockdown może potrwać do 20 grudnia, a nawet do końca roku

Ograniczenia pandemiczne w RFN mogą zostać przedłużone, a częściowo nawet zaostrzone (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych Republiki Federalnej opowiadają się za utrzymaniem aż do 20 grudnia częściowego lockdownu wprowadzonego na początku listopada – informują niemieckie media. Niektórzy politycy twierdzą, że obostrzenia będą obowiązywały nawet do końca roku. W środę Bundestag przegłosował w trybie przyspieszonym projekt ustawy, która pozwala rządowi posunąć się do dalej idących środków w walce z pandemią koronawirusa.

Zamieszki w Berlinie. Z armatek wodnych w tłum. WIDEO

W środę od rana na ulicach Berlina protestują tysiące przeciwników lockdownu. W związku z epidemią koronawirusa niemiecki rząd zaostrza restrykcje,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Strategię walki z pandemią na najbliższą przyszłość kanclerz Merkel ma omówić z premierami landów w nadchodzącym tygodniu. Już teraz jednak media spekulują, że nie można się spodziewać rozluźnienia dotychczasowych obostrzeń. Szefowie rządów, zarówno federalnego, jak i krajowych, opowiadają się za przedłużeniem obowiązującego obecnie częściowego lockdownu do 20 grudnia, o czym informują, powołujące się na źródła we władzach landów, dziennik „Berliner Morgenpost” i portal „Business Insider”.

Najprawdopodobniej, jak wynika z informacji m.in. agencji Reutera, utrzymana zostanie decyzja o zamknięciu restauracji oraz instytucji kulturalnych i rozrywkowych. Ponadto nastąpi dalsze ograniczenie kontaktów w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. W szkołach mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia, przewiduje się także wydłużenie ferii świątecznych.

To właśnie sytuacji w szkołach mają poświęcić „szczególną uwagę” Merkel i szefowie gabinetów krajowych. – To, co postanowiliśmy w listopadzie, ograniczyło dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale nie wpłynęło jeszcze na drastyczny spadek liczby osób zarażonych – ocenił szef urzędu kanclerskiego Helge Braun, który podkreślił, że to właśnie młodzież i młodzi dorośli w dużym stopniu przyczyniają się do szerzenia się wirusa.

Z kolei minister zdrowia Jens Spahn z CDU wyraził zadowolenie ze skuteczności wprowadzonych do tej pory ograniczeń porównując je w rozmowie z „Die Welt” do falochronu, który zdał egzamin w praktyce, ponieważ wysoka dynamika wzrostu liczby nowych zakażeń „została przełamana” i chociaż nie udało się osiągnąć wszystkich zaplanowanych celów, można mówić o postępie w walce z pandemią.

Nie zgodził się z tą oceną uczestniczący w rozmowie przewodniczący Wolnych Demokratów (FDP) Christian Lindner, który zarzucił władzom brak jasnej strategii walki z pandemią. W opinii lidera FDP obowiązujący w Niemczech lockdown nie zostanie odwołany nawet do końca roku, a gdyby go jednak odwołano, natychmiast trzeba będzie go przywrócić.

Policja przerwała protest przeciwko lockdownowi. Użyła armatek wodnych

Ok. 600 osób z luźno zorganizowanego ruchu Querdenker (Nonkonformista), sprzeciwiającego się rządowym ograniczeniom mającym na celu powstrzymanie...

zobacz więcej

– Taka jazda polegająca na naprzemiennym używaniu pedału gazu i hamulca przynosi ogromne szkody gospodarcze i społeczne – ocenił przedstawiciel liberałów.

W środę, 18 listopada Bundestag przegłosował w trybie przyspieszonym projekt ustawy, która pozwala rządowi posunąć się do dalej idących środków w walce z pandemią koronawirusa.

Głównym jej celem jest zapewnienie podstawy prawnej dla zastosowanych przez rząd federalny środków zwalczania pandemii koronawirusa. Do tej pory rządzący wdrażali je w drodze rozporządzenia. Podczas obrad nad projektem w berlińskiej dzielnicy rządowej zebrało się kilka tysięcy osób protestujących przeciw nowym przepisom. Doszło wówczas do starć z policją.

W piątek poinformowano w Niemczech o 23 648 przypadkach nowych zarażeń koronawirusem w ciągu doby. Liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła o 260 osób. Ogółem w Niemczech zmarło na koronawirusa 13 600 osób.

źródło:
Zobacz więcej