RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Większość miast wojewódzkich podniosło już podatek od nieruchomości. Będą kolejne?

Podwyżka podatku w 2021 roku nie jest decyzją rządu (fot. Shutterstock/TheHighestQualityImages)

Ponad połowa miast wojewódzkich podniosła już do maksymalnego poziomu stawki podatku od nieruchomości. W kilku miastach wciąż trwa na ten temat debata. Wiemy, że wyższych podatków nie zapłacą na pewno jedynie mieszkańcy Lublina – informuje bankier.pl.

Ruszył internetowy przewodnik prawny dla polskich rodzin za granicą

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomili internetowy przewodnik po 29...

zobacz więcej

W 2021 roku właściciele budynków, budowli i gruntów w kolejnych miastach powiatowych mogą zapłacić więcej w ramach podatku od nieruchomości.  Ta opłata wcale nie musi być wyższa, o wszystkim decydują samorządy. 

Zły czas na podwyżki podatków


Dla wielu ekspertów podwyżki podatku od nieruchomości w czasie szalejącej pandemii koronawirusa, nie są dobrym pomysłem. Wiadomo, że jego zwiększenie może być dla przedsiębiorców uciążliwe, bo duża część z nich skarży się na pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej w tym ciężkim czasie dla gospodarek państw na całym świecie.

Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” , „że rady gmin mogą, ale nie muszą, stosować maksymalne stawki podatku od nieruchomości. I zapewne większość z nich nie podniesie opodatkowania na przyszły rok. Przyszłością naszych wspólnot jest gospodarka. W pandemii samorządy już zrobiły maksymalnie dużo, żeby ją ochronić. Wprowadziły specjalne ulgi, przesuwały terminy płatności podatków, w dużej mierze kosztem swoich budżetów.” 

Podwyżkę mają odczuć przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy za 1 mkw zapłacą o prawie złotówkę więcej względem obecnego roku - pisze bankier.pl.

Maksymalne stawki


Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Finansów, maksymalne stawki podatku płaconego od budynków na 2021 r. ustalono na 0,85 zł w przypadku osób fizycznych i na 24,84 zł w przypadku przedsiębiorców. Wszystko z powodu inflacji, która w pierwszym półroczu 2020 r. wyniosła 3,9 proc.- zaznacza portal. Podwyżka podatku w 2021 roku nie jest decyzją rządu. 

Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, który zasila budżet gminy, na której dana nieruchomość jest położona.

źródło:
Zobacz więcej