RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rak trzustki nie poczeka. Ma najniższy wskaźnik przeżycia

Kampania edukacyjna Światowej Koalicji Raka Trzustki, realizowana jest również w Polsce (fot. Shutterstock/Chinnapong)

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia wśród często występujących nowotworów złośliwych, jedynie wczesna diagnoza pozwala skutecznie go leczyć – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 19. listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 19.11 – mniej osób w szpitalach

Liczba zgonów związanych z Covid-19 w województwie mazowieckim przekroczyła minionej doby 1,5 tys. W stołecznym regionie odnotowano najwięcej...

zobacz więcej

– Jest bardzo pilna potrzeba wczesnego rozpoznania raka trzustki – przekonuje Julie Fleshman, prezes Światowej Koalicji Raka Trzustki (World Pancreatic Cancer Coalition WPCC). Specjalistka podkreśla, że „nie ma wprawdzie testu wykrywającego go na wczesnym etapie. Jeśli jednak coraz więcej ludzi pozna czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, pacjenci będą mieli więcej czasu, aby poddać się skutecznemu leczeniu i otrzymać wsparcie, dzięki któremu będą mogli podjąć walkę z chorobą”.

Diagnoza raka trzustki


– Jedynie wczesne wykrycie tego nowotworu zwiększa szansę na skuteczną interwencję chirurgiczną i dalsze leczenie – podkreśla Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak szyjki macicy. Zaskakujące wyniki badań kobiet, które poroniły

Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała analiza 30 dotychczasowych badań z...

zobacz więcej

O tym, jak trudno jest wykrywać i leczyć raka trzustki mówi prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Podkreśla, że nawet w czasie pandemii nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.

W przypadku raka trzustki tempo działania jest kluczowe


– Pandemia COVID-19 nie zachęca pacjentów do spotkania z lekarzem. Jednak w przypadku raka trzustki tempo działania jest kluczowe – przekonuje. Kluczowe znaczenie ma wykonanie operacji usunięcia guza trzustki. Aby jednak operować raka trzustki, muszą być wykonanie badania kwalifikacyjne, a dopuszczalny czas opóźnienia od uzyskanych wyników nie może przekraczać trzech tygodni.

– Do onkologa zgłaszają się osoby, które pierwsze objawy odczuwały przed kilkoma miesiącami – mówi prof. Wyrwicz. I zaznacza, że „rak trzustki nie poczeka. Warto zatem pamiętać, że do onkologa można się zgłosić bez skierowania. W przypadku podejrzenia raka trzustki lekarz rodzinny może wystawić tzw. zieloną kartę, która dodatkowo może przyspieszyć diagnostykę nowotworu. Nie bójmy się pójść do lekarza, jeśli odczuwamy niepokojące objawy”.

Nowa, groźna epidemia może być konsekwencją Covid-19. Eksperci WHO ostrzegają

W przyszłym roku może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii COVID-19 – ostrzegają naukowcy na łamach „The Lancet”. Jak...

zobacz więcejNajczęstsze objawy tego nowotworu


Najczęstsze objawy tego nowotworu to bóle w środkowej części pleców, nagły spadek masy ciała, utrata apetytu, niestrawność i nudności, żółtaczka (pożółkła skóra i białka) oraz nieustające bóle brzucha. Również cukrzyca może być jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka trzustki. Niepokojąca jest nagła zmiana poziomu cukru we krwi oraz ciemny mocz i lekkie lub tłuszczowe stolce. Chorobie sprzyjają palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz przewlekłe zapalenie trzustki.

Rak trzustki na świecie codziennie wykrywany jest u ponad 1 257 osób. Przewiduje się, że do 2025 r. może zachorować nawet 557 688 osób. W samej Unii Europejskiej w 2020 r. zachoruje blisko 94 897, ale przeżyje jedynie 8 proc pacjentów. To wyjątkowo śmiertelny nowotwór. Pięcioletnie przeżycia w różnych krajach uzyskuje się u od 8-14 proc. chorych. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a pięć lat przeżywa zaledwie 10 proc. pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej