
Projekt farm balkonowych, autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”. Uczestnicy musieli w ciągu doby zaprojektować wertykalną farmę miejską, która będzie „lekiem na pandemiczną samotność”.
Prototyp elektronicznej protezy dłoni autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w ósmym konkursie Pro Juvenes i...
zobacz więcej
Jury doceniło pomysł krakowskich studentów architektury PK Julii Sierpień i Yaroslava Panasevycha m.in. za elastyczność i możliwość dostosowania do wcześniej istniejących konstrukcji budynków.
W uzasadnieniu podkreślono, że nie jest to projekt utopijny, ale taki, który można łatwo zrealizować, daje możliwość kontaktu z naturą i – co ważne – inspiruje mieszkańców miast do nawiązywania społecznych relacji.
Projekt studentów Politechniki Krakowskiej koncentruje się na farmie w małej skali. Autorzy zakładają, że w mieście ludzie mogą korzystać z zieleni niemal bez wychodzenia z domu. Młodym architektom – dzięki wykorzystaniu wolnych przestrzeni między mieszkaniami – udało się zaproponować farmy, które działają również jako ogrody wertykalne między budynkami.
„Przenieśliśmy gospodarstwo na balkon, zaczynając od kilku roślin i zwierząt domowych” – wyjaśnia Julia Sierpień, cytowana w informacji prasowej przesłanej w środę mediom przez uczelnię.
Bezdotykowe otwieranie drzwi, trzymanie poręczy w autobusach czy tramwajach może stać się możliwe dzięki wynalazkowi studenta krakowskiej Akademii...
zobacz więcej
Powierzchnię takiej mikrofarmy można zwiększyć trzy-, czterokrotnie, dzięki powtarzalnemu układowi hydraulicznemu na metalowej konstrukcji i wykorzystaniu pustej przestrzeni między balkonami.
„Dwóch sąsiadów może połączyć balkony w większą strukturę i wspólnie uprawiać warzywa. Gdy dołączy do nich więcej osób, powstanie wspólna farma. Miasto zostanie uzupełnione o nową zieleń, kameralną i atrakcyjną przestrzeń” – dodał Yaroslav Panasevych.
W ocenie Julii Sierpień społeczeństwo zaczyna na nowo myśleć o zrównoważonym rozwoju miast w zakresie mobilności, efektywności energetycznej i zielonej gospodarki. Jednocześnie miasta są coraz bardziej zatłoczone i gęściej zabudowywane. Pandemia z kolei – stwierdziła studentka – uczy nas żyć w zamknięciu i pracować zdalnie, ale równocześnie jesteśmy bliżej swoich sąsiadów; nauczyliśmy się również cenić lokalne produkty i kontakt z naturą.
Kotka Dymka, która odmroziła sobie łapy podczas syberyjskich mrozów, zyskała nowe życie dzięki czterem tytanowym, bionicznym protezom. Prototypy...
zobacz więcej
Yaroslav Panasevych poinformował, że pomysł na farmy balkonowe został zaczerpnięty z życia. „W internecie jest dużo zdjęć i filmów pokazujących, jak ludzie radzą sobie w tym niełatwym czasie pandemii, np. przekazując sobie - na rozciągniętych między oknami linach – różnego rodzaju produkty, rośliny, warzywa i owoce. Te obrazy i związane z nimi skojarzenia wpłynęły na rozwiązanie zadania konkursowego. W naszym projekcie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób miasto może dostosowywać się do nowych wyzwań i łączyć ludzi w nowy sposób” – powiedział.
Konkurs „24H Farmer” został po raz 35. zorganizowany przez międzynarodową platformę konkursów Ideas Forward. Jej celem jest łączenie pomysłów projektantów z całego świata, które – w ramach różnych dziedzin życia – mogą pomóc w transformacji miast i uczynić je bardziej samowystarczalnymi, wydajnymi i ekologicznymi. Uczestnicy konkursu musieli przygotować projekt w ciągu 24 godzin.
Dla zwycięzców to nie pierwsze nagrody branżowe. Julia Sierpień jest tegoroczną laureatką Stypendium Twórczego im. prof. Bohdana Lisowskiego krakowskiego oddziału SARP. Yaroslav Panasevych, wspólnie z zespołem, został niedawno wyróżniony w konkursie organizowanym przez platformę Bee Breeders za projekt „Centrum Obserwacji Flamingów”.