RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protest włoskich restauratorów. Rozdali trzy kilogramy białych trufli

Restauratorzy rozdali trufle warte 5 tys. euro (fot. Wikimedia Commons/moi-même)

Restauratorzy z włoskiego regionu Marche rozdali przechodniom za darmo trzy kilogramy cennych białych trufli o wartości 5 tysięcy euro. – Lepiej je podarować niż wyrzucić do kosza – mówili tłumacząc swój gest w proteście przeciwko decyzji o zamknięciu lokali.

Brylantowe grzybobranie. Rozpoczęły się zbiory białych trufli

W Piemoncie na północy Włoch rozpoczęły się zbiory białych trufli z Alby, najdroższych i uważanych za najlepsze. Tegoroczny sezon jest zdaniem...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Region Marche na mocy decyzji Ministerstwa Zdrowia znalazł się w pomarańczowej strefie dość wysokiego ryzyka zakażeń, w której obowiązywać będzie wiele restrykcji, wśród nich ograniczenie pracy restauracji i innych lokali gastronomicznych tylko do sprzedaży posiłków na wynos i ich dostarczania do domu.

Wywołało to oburzenie restauratorów w miejscowości Acqualagna, czyli w jednej z kolebek najszlachetniejszych i najdroższych białych trufli. Królują one w tamtejszych restauracjach, a także w ich nazwach podkreślających, co jest ich specjalnością.

Właściciele lokali zorganizowali w sobotę wieczorem akcję protestacyjną na placu przed siedzibą miejscowych władz, gdzie rozdali łącznie 50 kawałków trufli tłumacząc osobom obdarowanym, w jak trudnej znaleźli się sytuacji.

– Nie jesteśmy przeciwko dekretowi o walce z pandemią, bo szanujemy przepisy. Ale sprzeciwiamy się metodzie. Nie możemy zaakceptować tego, że w piątek zakomunikowano nam, że musimy zamknąć restauracje, kiedy już mieliśmy kupione zapasy trufli – powiedział jeden z restauratorów.

Wszyscy podkreślali, że ponieśli ogromne straty finansowe. – Jesteśmy w szczycie sezonu na trufle i każdy z nas przygotowuje się do weekendu kupując ich po 2 kilogramy, bo tylu mamy klientów – mówili.

– Kupiliśmy świeże produkty, które nam zostały, nie wiedzieliśmy co z nimi zrobić. Zamiast wyrzucić postanowiliśmy je wręczać w prezencie – wyjaśnili protestujący.

źródło:

Zobacz więcej