RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus zmienia się mniej niż HIV, to dobra wiadomość

Zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż ta stwierdzona w przypadku HIV (fot. Pixabay/Davichee)

Nowy koronawirus SARS–CoV–2 zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV, co daje nadzieję na to, że powstaną skuteczne szczepionki – taka informację przekazała w sobotę, referując wyniki badań Maria Rosaria Capobianchi z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

Do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19 wystarczy zwykła lodówka

Szczepionki oparte na technologii mRNA, takie jak szczepionka firm Pfizer i BioNTech, mogą być przechowywane w zwykłej lodówce co najmniej przez...

zobacz więcej

To w tym szpitalu w Wiecznym Mieście w lutym, a więc na początku pandemii, naukowcy jako pierwsi odizolowali koronawirusa. Teraz zaś kierowniczka tamtejszego laboratorium wirusologii przedstawiła wyniki dalszych badań w placówce medycznej, która jest na pierwszej linii walki z nowym koronawirusem.

Capobianchi, docent biologii molekularnej powiedziała: „Dobra wiadomość jest taka, że SARS–CoV–2 ma genom bardziej stabilny od tego, który powoduje AIDS i jest mniej nieuchwytny. Dlatego łatwiej jest stworzyć szczepionki, które będą skuteczne”.

Jak podkreśliła, zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż ta stwierdzona w przypadku HIV.

Włoska badaczka zwróciła też uwagę na to, że obecna pandemia doprowadziła do powstania nowego spojrzenia na naukę. To, dodała, koncepcja zgodnie z teorią „jedno zdrowie – jeden świat”, wskazująca, że jeśli chodzi o ochronę zdrowia „granice nie istnieją”.

W XIV wieku zaraza z Azji potrzebowała 10 lat, by dotrzeć do Europy, powodując jedną z najtragiczniejszych epidemii w dziejach ludzkości i około 25 mln ofiar – przypomniała uczona. Jak dodała, „koronawirus ogarnął cały świat w kilka tygodni, osiągając rozmiary planetarne”.

źródło:

Zobacz więcej