RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wkrótce ogłoszenie laureatów Nagrody Mediów Publicznych

(fot. Materiały prasowe)

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych – w kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz – zostaną ogłoszeni 16 listopada. Wśród nominowanych znalazł się szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. Ogłoszenie wyników ze względu na pandemię koronawirusa odbędzie się podczas kameralnej uroczystości.

TVP, Polskie Radio i PAP wznawiają Nagrody Mediów Publicznych

Treścią mediów publicznych jest przede wszystkim kultura; było oczywiste, że ten mecenat, który towarzyszył mediom publicznym od lat, wymaga...

zobacz więcej

Pomysłodawca nagrody, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, podkreślał, że to forma mecenatu państwowego nad polskimi twórcami. Jak określił, media publiczne są obszarem kultury. Nazwał nagrodę „ukłonem pod adresem twórców tej kultury” i dodał, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, to jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do tych środowisk.

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa.

Trzy kategorie Nagrody Mediów Publicznych

W kategorii Muzyka szansę na nagrodę mają: Łukasz Borowicz – dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej; Stan Borys – piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta; Piotr Beczała – tenor liryczny, solista operowy; Zbigniew Namysłowski – saksofonista jazzowy i Grzegorz Markowski – piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect.

Sukces TVP Info. Oglądalność stacji wzrosła o 18 proc.

„Fantastyczny początek roku dla TVP Info! Styczeń to kolejny miesiąc mocnego wzrostu oglądalności, aż o blisko 18 proc.” – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

W kategorii Słowo nominowali zostali po raz kolejny: historyk, profesor Andrzej Nowak; teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki; pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera. W tym roku zgłoszono także Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzystę, autora słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzonego Prix Italia.

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała Wojciecha Korkucia – ilustratora i autora plakatów; Mirosława Borka – reżysera, scenarzystę, producenta i menedżera, współtwórcę słynnego już filmu dokumentalnego „Niepodległość”, Jarosława Szmidta – operatora obrazu i reżysera, autora filmu dokumentalnego „Efekt motylka” opowiadającego historię heroicznej walki o zdrowie i życie siedmioletniej Zuzi Machety, która cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną – EB; Jarosława Olechowskiego – dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za cykl „Koronawirus. Poradnik” emitowany na antenie TVP Info oraz Piotra Trzaskalskiego – reżysera filmowego i teatralnego – przede wszystkim za „Stulecie Winnych”.

Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, będzie miało kameralny charakter – uroczystość będzie można śledzić w Programie 1 Polskiego Radia oraz na antenie TVP1 i TVP Polonia w poniedziałek o godz. 22.45.

źródło:
Zobacz więcej