RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Polański wśród usuniętych z walnego zgromadzenia Akademii Cezarów

Polański nie jest już członkiem walnego zgromadzenia od 10 listopada (fot. Andreas Rentz/Getty Images)

Reżyser Roman Polański nie jest już de iure członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej, przyznającej co roku prestiżowe nagrody filmowe Cezary. Z tego gremium usuniętych zostało jeszcze 17 innych jego honorowych członków.

Akademia Filmowa nie dla Polańskiego. Jest wyrok

Roman Polański przegrał proces sądowy o przywrócenie go do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Został z niej usunięty w maju 2018 r. w...

zobacz więcej

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej zlikwidowała możliwość otrzymania członkostwa honorowego „z mocy prawa”. Nowe rozporządzenie uderza w Polańskiego, oskarżanego o przemoc seksualną przez kilka kobiet i krytykowanego przez część środowiska filmowego we Francji.

Polański nie jest już członkiem walnego zgromadzenia od 10 listopada, podobnie jak m.in. producenci Margaret Menegoz, Alain Terzian, Thomas Langmann czy Alain Rocca, reżyserzy Costa-Gavras oraz Regis Wargnier.

W połowie września Akademia zaprezentowała listę członków nowego walnego zgromadzenia. Lista ta wzbudziła kontrowersje w środowisku filmowym, ponieważ zawierała m.in. nazwisko Polańskiego. Jego współpracownicy poinformowali, że reżyser nie pojawi się na walnym zgromadzeniu Akademii i „nie planuje tego robić w przyszłości”.

Walne zgromadzenie stowarzyszenia będzie się teraz składać tylko ze 164 członków wybranych „demokratycznie i równo” przez członków Akademii – podano w oświadczeniu. Będzie liczyło 82 mężczyzn i 82 kobiety.

Oscary tylko dla filmów z LGBT i mniejszościami rasowymi

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała, że zbyt wielu białych i heteroseksualnych zostaje wyróżnionych Oscarami. Teraz, by mieć poważne szanse na...

zobacz więcej

Zmian w regulaminach Akademii domagały się działaczki feministyczne. „Jeśli są niesprawiedliwe, możemy zmienić statuty” – oświadczyła we wrześniu rzeczniczka stowarzyszenia feministycznego Dare Celine Piques.

„Francuskie kino zdecydowało się w pełni szanować parytet i demokrację” – skomentował zmiany na Twitterze producent Marc Missonnier.

Akademia znalazła się w ogniu krytyki organizacji feministycznych po ogłoszeniu 12 nominacji do nagrody Cezara dla filmu Polańskiego „Oficer i szpieg”.

Zarząd Akademii podał się do dymisji 14 lutego, na dwa tygodnie przed galą rozdania nagród. W oświadczeniu podkreślono, że decyzję o dymisji podjęto, aby uspokoić atmosferę wokół nominacji i aby „Cezary pozostały wielkim świętem kina”.

Nieobecny na gali Cezarów reżyser był wielokrotnie piętnowany na ceremonii rozdania nagród. Prowadząca galę Florence Foresti nawiązywała do oskarżeń wysuwanych wobec Polańskiego, a przed galą organizacje feministyczne zorganizowały protesty.

źródło:

Zobacz więcej