RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak uniknąć chorób serca, raka i żyć dłużej? Jeść papryczki chili

Warto polubić pikantny, czy czasem wręcz ostry, smak papryczek chili (fot. DEA / V. GIANNELLA / Contributor / Getty Images)

Z najnowszych badań, które oficjalnie zostaną zaprezentowane podczas zaplanowanej na połowę listopada konferencji naukowej American Heart Association 2020, wynika, że warto polubić ostry smak. A zwłaszcza papryczki chili. Okazało się bowiem, że miłośnicy papryczek wykazują mniejszą śmiertelność z powodu chorób serca i raka. Żyją tez dłużej niż ci, którzy papryczek nie uwzględniają w swoim menu.

Mężczyzna próbował ugotować kurczaki w gorących źródłach w Yellowstone

Nietypowe zdarzenie w Parku Narodowym w Yellowstone. Mężczyzna próbował ugotować kurczaki w gorących źródłach. Został ukarany zakazem wstępu do...

zobacz więcej

Wcześniejsze badania wykazały, że papryczki chili mogą mieć działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i regulujące poziom glukozy we krwi. A wszystko to dzięki kapsaicynie, głównemu związkowi chemicznemu zawartemu w papryce chili. Temu, który nadaje jej pikantności. Analiza wykazała, że ludzie, którzy jedli papryczki chili, byli o 26 proc. mniej narażeni na ryzyko śmierci z powodu chorób serca, wykazywali też o 23 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka.

Dr Bo Xu, kardiolog z Cleveland Clinic's Heart, Vascular & Thoracic Institute w Cleveland w stanie Ohio, i główny autor badania, wyjaśnił w Yahoo Life, że chciał przede wszystkim przeanalizować związek między papryczkami chili a zdrowiem. Interesuje go rola, jaką dieta odgrywa w profilaktyce zdrowia serca. – Dieta śródziemnomorska jest promowana ze względu na jej wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zainteresowałem się, czy jakiekolwiek pojedyncze składniki będą miały równie korzystne działanie – powiedział.

Jamie Alan, adiunkt farmakologii i toksykologii na Uniwersytecie Stanowym Michigan, dodał, że badanie jest „naprawdę interesujące”. Ale, podobnie jak Xu, zauważa, że wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi na temat tego, dlaczego papryczka chili i obecna w niej kapsaicyna wydają się silnie skorelowane ze zdrowiem i długowiecznością.

Kapsaicyna może pomóc zarówno w zachowaniu zdrowia serca, jak i wzmocnieniu układu odpornościowego, i była stosowana w maściach do stosowania miejscowego na ból stawów. – Wykazano, że papryczki chili powodują zwiększone uczucie sytości, a także zwiększają metabolizm – zauważył Jamie Alan. – Można śmiało powiedzieć, że może to przynieść korzyści, chociaż nie jest jasne, ile i jaki rodzaj papryczek jeść – podsumował.

źródło:

Zobacz więcej