RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potwierdzono nowy gatunek małpy z zadartym nosem

Naukowcy potwierdzają odkrycie nowego gatunku myanmarskiej małpy z zadartym nosem – Popa Iangur. Wynika to z ostatnio przeprowadzonych badań genetycznych, morfologicznych oraz terenowych. W środę ukazała się publikacja naukowa opisująca ich rezultaty.

Nowy gatunek archaicznego człowieka. Homo luzonensis pochodził z Filipin

Szczątki nieznanego wcześniej gatunku archaicznego człowieka, nazwanego Homo luzonensis, odkryto na filipińskiej wyspie – poinformowali naukowcy na...

zobacz więcej

W badaniach nad ewolucją myanmarskiej małpy z zadartym nosem wzięli udział naukowcy z Myanmaru, Niemiec, Chin, USA, Szwajcarii i Wietnamu. Ich wyniki przedstawiono w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

Międzynarodowa ekipa naukowców zbadała DNA wszystkich pięciu – znanym obecnie naukowcom – gatunków małp z zadartym nosem. Materiał genetyczny wyizolowano z fragmentów skóry eksponatów muzealnych oraz z próbek kału. W opublikowanym właśnie artykule zawarli m.in. kluczowe informacje o ochronie tych rzadkich ssaków z rzędu naczelnych.

Myanmarską małpę z zadartym nosem po raz pierwszy odkrył w 2010 r. zespół ekspertów z organizacji Fauna & Flora International (FFI), Fundacji Zasoby Ludzkie i Ochrona Środowiska (People Resources and Conservation Foundation, PRCF), Stowarzyszenia ds. Bioróżnorodności i Ochrony Środowiska (Biodiversity and Nature Conservation Association, BANCA). Od tamtego momentu rozpoczęto działania mające na celu wyznaczenie terenów chronionych w Myanmarze, aby umożliwić przetrwanie tego gatunku.

Odkryto nowy gatunek dinozaura

W Anglii odkryto szkielet nowego gatunku dinozaura, który był blisko spokrewniony z Tyranozaurem. Jak ustalili paleontolodzy z Uniwersytetu w...

zobacz więcej

O odkryciach potwierdzających istnienie nowego gatunku informuje Christian Roos z Niemieckiego Centrum Naczelnych (DPZ). „Jednak jeszcze bardziej fascynujące są informacje, jakie zdobyliśmy na temat historii ewolucji tego gatunku, bowiem pozwalają nam na wgląd w ewolucję i specjację naczelnych” – powiedział Christian Roos, którego cytuje CORDIS baza informacji o działalności badawczo-rozwojowej, wspieranej przez UE.

Naukowcy ustalili, że wpływ na pojawienie się nowych gatunków miały procesy biogeograficzne, w tym wypiętrzanie się Himalajów. Takie procesy zmieniły krajobraz i utworzyły nowe bariery klimatyczne, i fizyczne, z którymi część gatunków nie mogło dać sobie rady. Utrudniło to więc przepływ genów, aż w końcu doprowadziło do utworzenia się nowych gatunków.

Jak tłumaczą eksperci, na przestrzeni okresów geologicznych bariery te nie były stałe przez co gatunki ponownie zaczęły się mieszać. Doszło w końcu do hybrydyzacji, czyli narodzin młodych z połączenia różnych gatunków. Zdaniem Christiana Roosa hybrydyzacja „występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa”.

Nowy gatunek pawia w zoo. „Płochliwy jak struś, kuzyn bażanta”

Płochliwy jak struś, za kuzyna ma bażanta, a nazywa się paw kongijski. We wrocławskim zoo zamieszkali afrykańscy i dalecy krewni dobrze znanych...

zobacz więcej

Dalsze istnienie małpy Popa Iangur jest jednak niepewna, mimo planów podjęcia działań na rzecz ich ochrony i utworzenia nowego parku narodowego w łańcuchu górskim Imawbum. Myanmar dąży do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, co może wpłynąć na środowisko naturalne tych zwierząt.

Oczekuje się, że myanmarska małpa z zadartym nosem zostanie wpisana na listę gatunków krytycznie zagrożonych. Według szacunków pozostało jedynie od 260 do 330 osobników tego gatunku. Dodano też, że „wszystkie blisko spokrewnione małpy już zostały sklasyfikowane przez IUCN jako zagrożone lub krytycznie zagrożone”.

Międzynarodowe badania nad myanmarską małpą z zadartym nosem dofinansowano ze środków unijnego programu „Pozapaństwowi uczestnicy i władze lokalne w rozwoju”.

źródło:
Zobacz więcej