
Europa, lodowy księżyc Jowisza, to zdecydowanie jeden z najciekawszych księżyców w Układzie Słonecznym. Jest pokryty w całości lodem i najprawdopodobniej skrywa pod powierzchnią ocean ciekłej wody, w którym potencjalnie mogą panować warunki sprzyjające powstaniu życia.
Astronomowie wykonali symulację tego, co dzieje się na planecie K2-141b, krążącej ekstremalnie blisko swojej gwiazdy. Przedstawili świat z oceanem...
zobacz więcej
Astronomowie ustalili na podstawie danych z sond kosmicznych, że z powierzchni Europy tryskają gejzery. Pojawiła się koncepcja, by sprawdzić, czy przelot przez taki gejzer nie mógłby czasem dostarczyć nam informacji o tym czy we wnętrzu księżyca faktycznie życie powstało.
Portal PulsKosmosu.pl informuje, że badacze z Uniwerytetu Stanforda wykazali, iż źródłem gejzerów wcale nie musi być podpowierzchniowy ocean, a jedynie kieszenie wypełnione wodą, znajdujące się wewnątrz skorupy lodowej.
Na podstawie zdjęć wykonanych przez sondę Galileo opracowano model, który uwzględniając zamarzanie oraz podwyższone ciśnienie może prowadzić do erupcji kriowulkanicznych i gejzerów. Wyniki badań potencjalnie mogą tłumaczyć gejzery obserwowane także na innych ciałach niebieskich w Układzie Słonecznym.
Nie musi to jednak oznaczać, że na Europie istnieją bądź istniały w przeszłości jakieś formy życia. Rozważania dotyczące życia pod powierzchnią Europy zakładają, chociażby istnienie kominów hydrotermalnych na styku ciekłej wody i skalistego jądra, ale jeśli gejzer nie będzie pochodził z oceanu, a z izolowanego zbiornika, to może nam nic nie powiedzieć o życiu w oceanie.