RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gejzery na księżycu Jowisza. Europa skrywa życie?

Na Europie odkryto gejzery (graf. NASA)

Europa, lodowy księżyc Jowisza, to zdecydowanie jeden z najciekawszych księżyców w Układzie Słonecznym. Jest pokryty w całości lodem i najprawdopodobniej skrywa pod powierzchnią ocean ciekłej wody, w którym potencjalnie mogą panować warunki sprzyjające powstaniu życia.

Deszcz skał i ocean magmy. Zbadano planetę-piekło

Astronomowie wykonali symulację tego, co dzieje się na planecie K2-141b, krążącej ekstremalnie blisko swojej gwiazdy. Przedstawili świat z oceanem...

zobacz więcej

Astronomowie ustalili na podstawie danych z sond kosmicznych, że z powierzchni Europy tryskają gejzery. Pojawiła się koncepcja, by sprawdzić, czy przelot przez taki gejzer nie mógłby czasem dostarczyć nam informacji o tym czy we wnętrzu księżyca faktycznie życie powstało.

Portal PulsKosmosu.pl informuje, że badacze z Uniwerytetu Stanforda wykazali, iż źródłem gejzerów wcale nie musi być podpowierzchniowy ocean, a jedynie kieszenie wypełnione wodą, znajdujące się wewnątrz skorupy lodowej.

Na podstawie zdjęć wykonanych przez sondę Galileo opracowano model, który uwzględniając zamarzanie oraz podwyższone ciśnienie może prowadzić do erupcji kriowulkanicznych i gejzerów. Wyniki badań potencjalnie mogą tłumaczyć gejzery obserwowane także na innych ciałach niebieskich w Układzie Słonecznym.

Nie musi to jednak oznaczać, że na Europie istnieją bądź istniały w przeszłości jakieś formy życia. Rozważania dotyczące życia pod powierzchnią Europy zakładają, chociażby istnienie kominów hydrotermalnych na styku ciekłej wody i skalistego jądra, ale jeśli gejzer nie będzie pochodził z oceanu, a z izolowanego zbiornika, to może nam nic nie powiedzieć o życiu w oceanie.

Naukowcy ze Stanford oszacowali również zasolenie wierzchniej warstwy lodu Europy, które może wpłynąć na możliwość badania oceanu za pomocą radarów. Okazało się jednak (na podstawie danych z lat 1995-97), że poziom zasolenia nie powinien przekraczać 20 proc. zasolenia ziemskich oceanów, a to oznacza, że sonda Europa Clipper powinna wciąż zebrać sporo danych o wnętrzu księżyca kiedy już tam doleci w latach 30.

źródło:
Zobacz więcej