RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Badanie: Koronawirus najszybciej roznosi się w restauracjach, siłowniach i hotelach

Modele epidemiczne są wykorzystywane przez polityków i urzędników przy podejmowaniu decyzji (fot. Shutterstock/David Tadevosian)

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 – wynika z dwóch niezależnych od siebie badań amerykańskich naukowców. Wnioski oparto na danych o przemieszczaniu się z telefonów komórkowych 98 milionów ludzi. Badacze z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern na ich podstawie stworzyli mapę pokazującą ryzyko infekcji koronawirusem w różnych lokalizacjach.

Resort sportu: Opracowujemy propozycje dla branży fitness

Rządzący opracowują założenia propozycji dla branży fitness, basenów czy siłowni w kontekście zagrożenia koronawirusem – poinformowała wiceminister...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Opublikowane we wtorek badania ekspertów z USA opisuje agencja Bloomberga.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Northwestern wykorzystali dane zebrane od marca do maja w miastach w całych Stanach Zjednoczonych i nanieśli je na mapę. Następnie prześledzili, dokąd zmierzali, jak długo przebywali w danym miejscu, a także ilu było tam innych osób i jakich okolic. Następnie połączyli te informacje z danymi dotyczącymi liczby przypadków i sposobu rozprzestrzeniania się wirusa, aby stworzyć modele infekcji.

Otwarte restauracje – 600 tys. nowych infekcji


Przygotowany dla Chicago model epidemiczny przewidywał, że jeśli ponownie otwarto by same tylko restauracje, z pełną wydajnością, doprowadziłoby to do blisko 600 tys. nowych infekcji. „Ograniczenie obłożenia do 20 proc. w lokalach w Chicago zmniejszyło przewidywane nowe zakażenia o ponad 80 proc.” – opisuje Bloomberg.

Ceny szczepionki na Covid-19. Koncern farmaceutyczny zabrał głos

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić...

zobacz więcej

Badania sugerują, że nakaz noszenia masek, dezynfekcja i dystans społeczny mogą odgrywać kluczową rolę w powstrzymaniu wirusa.

Plan na otwarcie gospodarki


Jednocześnie eksperci wskazują, że już samo ograniczenie obłożenia hoteli, restauracji i siłowni przynosi wymierne korzyści, pozwalając na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Główny autor badania Jure Leskoves, informatyk z Uniwersytetu Stanforda, podkreślił, że konieczne jest przygotowanie strategii ponownego otwarcia gospodarki. Zapowiedział, że jego zespół obecnie pracuje nad narzędziem, które władze mogłyby wykorzystać do podejmowania decyzji o ponownym otwarciu gospodarki.

źródło:
Zobacz więcej