RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wojna o Górski Karabach. Mocne stanowisko Waszyngtonu

Armenia, Azerbejdżan i Rosja podpisały porozumienie o przerwaniu ognia (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN /PHOTOLURE)
Armenia, Azerbejdżan i Rosja podpisały porozumienie o przerwaniu ognia (fot. PAP/EPA/HAYK BAGHDASARYAN /PHOTOLURE)

Stany Zjednoczone potępiają eskalację przemocy w Górskim Karabachu, zamierzają przyglądać się wprowadzaniu w życie podpisanego w poniedziałek układu – przekazał w oświadczeniu Departament Stanu USA. Wyrażono również ubolewanie nad ofiarami śmiertelnymi.

Koniec wojny w Górskim Karabachu. Premier Armenii: to bolesne porozumienie

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w poniedziałek wieczorem o podpisaniu deklaracji o zakończeniu od wtorku działań wojennych w Górskim...

zobacz więcej

Departament Stanu zapewnił, że Waszyngton „odnotował wynegocjowany przez Rosję układ o zaprzestaniu walk” i zamierza „w miarę jak będzie nabierał kształtu dowiedzieć się więcej o szczegółach i planach jego wprowadzenia”.

W nocy z poniedziałku na wtorek Armenia, Azerbejdżan i Rosja podpisały porozumienie o przerwaniu ognia w regionie Górskiego Karabachu, zgodnie z którym obie strony konfliktu między innymi zatrzymują się na zajmowanych przez siebie pozycjach, a na linię rozgraniczenia pomiędzy nimi zostaną wprowadzone rosyjskie siły pokojowe i rozmieszczone wzdłuż tak zwanego korytarza laczyńskiego, łączącego Armenię z Górskim Karabachem. Porozumienie to oznacza, że Azerbejdżan zachowa część terytoriów, w tym na terenie separatystycznej enklawy, które przed wznowieniem konfliktu 27 września były kontrolowane przez Ormian.

Ostatnia odsłona konfliktu wojennego w Górskim Karabachu rozpoczęła się 27 września. Strony trzykrotnie przystawały od tamtego czasu na zawieszenie działań wojennych, za każdym jednak razem rozejm był zrywany.

Nieuznawany międzynarodowo Górski Karabach to enklawa ormiańska na terytoriach de iure będących częścią Azerbejdżanu. Jest ona zamieszkana i była dotąd całkowicie kontrolowana przez Ormian. W konflikcie o nią w latach 1991-1994 zginęło około 30 tysięcy ludzi.

Po 27 latach względnego spokoju, Azerbejdżan zaatakował we wrześniu zajmowane przez etnicznych Ormian tereny, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji strony ormiańskiej. W trakcie działań zbrojnych w ciągu ostatnich sześciu tygodni siły wojskowe Azerbejdżanu zdołały zająć część terytoriów (w samym Karabachu i wokół niego), które wcześniej znajdowały się pod kontrolą ormiańską.

źródło:

Zobacz więcej