
Po niemal 30 latach ponownie natrafiono w Wielkiej Brytanii na przedstawiciela gatunku Alopecosa fabrilis, pająka z rodziny pogońcowatych. Wydawało się, że wyginął, ale został odkryty na terenie bazy wojskowej w hrabstwie Surrey.
Przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA naukowcy dokonali przeglądu odległych galaktyk. Część z tych obiektów okazuje się dużo bardziej rozwinięta...
zobacz więcej
Portal KopalniaWiedzy.pl wskazuje, że Pogońcowate to pająki, które aktywnie polują, a nie budują sieci. Zaobserwowany po raz pierwszy od 1993 roku przedstawiciel gatunku Alopecosa fabrilis to nocny łowca, co sprawia, że jest trudny w obserwacji. Natrafił na niego po dwuletnich poszukiwaniach Mike Waite kierujący programem badania pająków w Surrey Wildlife Trust.
Badacz rozpoczął poszukiwania od... zdjęć satelitarnych bazy wojskowej. Zidentyfikował obszary, na których pająk potencjalnie lubiłby polować. Po uzyskaniu zgody spędził następnie dużo czasu na piaszczystych fragmentach terenu bazy. W końcu znalazł liczne samce, jedną samicę i prawdopodobnie kilka młodych, jednak te ostatnie trudno jednoznacznie zidentyfikować.
Mierzący około 5 centymetrów długości Alopecosa fabrilis to wyjątkowy gatunek. Potrafi wytwarzać nić pajęczą, jednak używa jej do wyścielania gniazd w ziemi, w których hibernuje na zimę. Występuje w Europie, szczególnie na przybrzeżnych wydmach Danii i Holandii, ale jest krytycznie zagrożony.