RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Portugalii ogłosił stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy w Portugalii obowiązuje od 9 do 23 listopada (fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO)
Stan wyjątkowy w Portugalii obowiązuje od 9 do 23 listopada (fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO)

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Nowe restrykcje zaczną obowiązywać od 9 do 23 listopada. Wcześniej tego samego dnia parlament zatwierdził projekt dekretu prezydenta w tej sprawie.

Portugalia wprowadza ograniczenia w okresie Wszystkich Świętych

Portugalski rząd zatwierdził dekret zakazujący do 3 listopada, do godz. 6:00, przemieszczania się między gminami na terytorium Portugalii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W telewizyjnym wystąpieniu Rebelo de Sousa przypomniał, że wieczorem jednoizbowy parlament zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego. – Poparło go 84 proc. deputowanych – poinformował. W piątek w parlamencie odbyła się debata w tej kwestii.

– Ogłaszany stan wyjątkowy nie jest tak surowy jak poprzedni (...) i służy jedynie prewencji – powiedział prezydent, zastrzegając, że przedłużenie nowych restrykcji będzie musiał ponownie zaakceptować parlament pod koniec listopada.

Marcelo Rebelo de Sousa wyjaśnił, że na podstawie przepisów o stanie zagrożenia rząd będzie mógł skierować do walki z pandemią służby mundurowe, ograniczać godziny funkcjonowania placówek handlu i usług, a także zakazać przemieszczania się obywateli w określonych porach dnia i w najbardziej doświadczonych przez Covid-19 powiatach.

– W chwili obecnej, trudnej dla nas wszystkich, musimy być zjednoczeni – powiedział Rebelo de Sousa, apelując do obywateli o przestrzeganie nowych restrykcji w celu powstrzymania nasilających się przypadków infekcji.

Podczas ostatniej doby w 10-milionowej Portugalii zanotowano 5550 zakażeń koronawirusem oraz 52 zgony.

źródło:
Zobacz więcej