RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prymas apeluje o rozłożenie odwiedzin grobów na cały listopad

– Rozłóżmy nawiedzenie grobów naszych bliskich na wszystkie dni listopada, kiedy zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej również możemy uzyskać odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. W ten sposób, modlitwą, najlepiej damy wyraz naszej pamięci o naszych bliskich zmarłych, a żywym okażemy troskę i miłość – mówił w orędziu prymas Polski abp Wojciech Polak.

Podstępem próbują dostać się na cmentarz. Dołączają do żałobników

W Olsztynie przy cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej od rana są ludzie, którzy próbują wejść na nekropolię np. z żałobnikami uczestniczącymi...

zobacz więcej

– Świat współczesny potrzebuje nie tyle silnych pięścią, ile mocnych sercem; nie tyle potężnych, ile miłujących; nie tyle głośnych, ile uspokajających. Takich ludzi potrzebuje nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce – mówił w sobotę w TVP za kard. Stefanem Wyszyńskim abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wygłosił orędzie przed uroczystością Wszystkich Świętych (nagrane przez telewizję na początku tygodnia).

W swoim słowie przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, której zalążek otrzymaliśmy w czasie chrztu świętego. Jego wzrost „zależny jest od Bożej łaski, ale także od naszej odpowiedzi, od życia z Nim i w Nim”.

Prymas wskazał również, że czcząc w tych dniach świętych i wspominając naszych przodków jeszcze raz uświadamiamy sobie, do czego jesteśmy wezwani i jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa.

– Choć to prawda, że wspomnienie świętych skłania nas do patrzenia w niebo, to jednak nie po to, by zapominać o rzeczach ziemskich, ale po to, by mierzyć się z nimi z większą odwagą i większą nadzieją – stwierdził abp Polak dodając, że taką drogę wskazują święci także kard. Stefan Wyszyński, którego beatyfikacja została odłożona z powodu pandemii.

– Mamy nie tylko być w Kościele, mamy żyć w Kościele. Mamy nie tylko posługiwać się tekstami Ewangelii, ale według słów Ewangelii kształtować nasze codzienne życie – mówił za Prymasem Tysiąclecia abp Polak.

Cmentarze zamknięte, sprzedawcy zostali z chryzantemami. Potrzebna pomoc

Władze Chełma kupią od lokalnych sprzedawców chryzantemy, które zostaną następnie posadzone na terenach miejskich. Z kolei pracownicy...

zobacz więcej

– Świat współczesny coraz bardziej potrzebuje żywych przykładów miłości, zwycięzców Bożych, którzy będą szli przez ziemię służąc i miłując: potrzebuje nie tyle silnych pięścią, ile mocnych sercem; nie tyle potężnych, ile miłujących; nie tyle głośnych, ile uspokajających. Takich ludzi potrzebuje dziś świat. Takich potrzebuje nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce – wskazał Prymas podkreślając, że kard. Wyszyński wielokrotnie powtarzał, że do nikogo nie czuje nienawiści i nikogo nie uważa za swojego wroga.

Metropolita gnieźnieński przypomniał także o istocie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Jak przyznał, w te szczególne listopadowe dni szukamy blasku świętości zarówno na obliczach tych znanych, wyniesionych na ołtarze, jak i naszych bliskich zmarłych, których z miłością i tęsknotą wspominamy.

– Oni nie są oficjalnie ogłoszeni w procesach beatyfikacyjnych czy kanonizacyjnych. Nie oddajemy im publicznej czci. Nie wzywamy ich wstawiennictwa w litaniach, ani nie modlimy się przed ich figurami czy obrazami. A jednak to oni właśnie rozumieją nas najlepiej, kochają nas, wiedzą, co jest naszym prawdziwym dobrem, pomagają nam i nas oczekują – mówił abp Wojciech Polak.

Premier: 31 października, 1 oraz 2 listopada cmentarze będą zamknięte

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i sam Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy...

zobacz więcej

– Nawet w największej samotności i cierpieniu – kontynuował – nie jesteśmy sami, bo oni są z nami. Pamiętajmy o tym w tym trudnym czasie, gdy tak wielu doświadcza lęku i bezradności, gdy tak wielu niestrudzenie walczy o chorych, gdy tak wielu opłakuje zmarłych – mówił.

Na koniec Prymas przypomniał o dekrecie Stolicy Apostolskiej przedłużającym czas zyskania odpustu zupełnego za zmarłych do końca listopada. Prosił również, by odwiedzimy cmentarzy rozłożyć na cały miesiąc.

– W ten sposób – modlitwą – najlepiej damy wyraz naszej pamięci o naszych bliskich zmarłych, a żywym okażemy troskę i miłość – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej