RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory prezydenckie w USA. Ile zarabia prezydent Stanów Zjednoczonych?

Donald Trump oddaje swoją pensję prezydencką (fot. Reuters/Leah Millis)

Zbliża się termin wyborów prezydenckich w USA. Co wiąże się z pełnieniem najważniejszej funkcji w tym państwie?

Trump oddaje swoją pensję. A ile zarabiają inni światowi przywódcy?

Jak obiecał, tak zrobił. Prezydent USA Donald Trump zdecydował kilka dni temu, że pod koniec roku kalendarzowego przekaże całe swoje wynagrodzenie...

zobacz więcej

Zarobki prezydenta USA


Rocznie prezydent Stanów Zjednoczonych może liczyć na pensję w wysokości 400 tys. dolarów amerykańskich, czyli ok. 33 tys. dol. miesięcznie.

Obecny prezydent Donald Trump kilkukrotnie zapowiadał jednak rezygnację z należnej mu pensji. W 2019 r. ogłosił za pośrednictwem Twittera, że całą pensję przeznacza na agencje rządowe.

Gdzie mieszka prezydent USA?


Rezydencją i miejscem pracy amerykańskich prezydentów jest Biały Dom w Waszyngtonie. Obecna nazwa budynku została nadana 14 września 1901 r. przez prezydenta Theodore Roosevelta.

Budowę Białego Domu rozpoczęto w 1792 r., a ukończono w 1800 r. Z tego powodu pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton był jedynym, który nie mieszkał w tym budynku – swój urząd pełnił bowiem od 1789 r. do 1797 r.

Ile trwa kadencja prezydenta USA?


Kadencja prezydenta USA trwa cztery lata. Maksymalnie głowa państwa może pełnić swój urząd przed dwie kadencje . Z kolei wiceprezydent, który objąłby opróżniony urząd w trakcie kadencji dotychczasowego prezydenta i pełniłby go przez okres krótszy niż dwa lata, może być wybrany jeszcze dwukrotnie. Jeżeli okres ten trwałby dłużej niż dwa lata, wówczas może być on wybrany jeszcze na jedną kadencję .

źródło:
Zobacz więcej