RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Premier pracuje nad zminimalizowaniem skutków protestów

Rząd w walce z epidemią koronawirusa (fot. tvp.info)

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego opracowuje rozwiązania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Jak ustalił portal tvp.info, ogłaszając decyzję ws. zamknięcia cmentarz, premier opierał się na analizach doradców, którzy badają rozwój epidemii w Polsce i w innych krajach na świecie. Celem jest zminimalizowanie skutków łamania zasad dystansu społecznego w czasie epidemii, do jakiego dochodzi podczas protestów opozycji.

Protesty w Warszawie. Policja podaje szczegółowe informacje

Po warszawskim proteście przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego, który przeszedł w piątek ulicami...

zobacz więcej

Zamknięte cmentarze


Szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa w sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze. – Czekaliśmy z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać – mówił.

Premier Morawiecki zapowiedział też, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. Jak poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller, w sobotę ok. godz. 17.30 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W ostatnich dniach notuje się lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem. Od ponad tygodnia w kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Ludzie masowo wychodzą na ulicę mimo tego, że obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. W piątek w stolicy miała miejsce kulminacja – w centrum zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Rząd apeluje do demonstrantów, by zostali w domach i nie narażali siebie i i innych na zakażenie COVID-19. Według informacji portalu tvp.info, rząd wprowadził i zamierza wprowadzać nowe zasady, które będą mogły pozwolić na zminimalizowanie skutków epidemicznych protestów.

Zakażony skatował księdza na protestach. Sąd wypuścił go na wolność

Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora o trzymiesięczny areszt dla mężczyzny, który w sobotę podczas protestów przeciw wyrokowi Trybunału...

zobacz więcej

Analiza dla rządu


Dotarliśmy do analizy, na jakiej oparł się premier, decydując o nowych ograniczeniach. Opracowali ją doradcy, którzy zestawili dane o pandemii z krajów całego świata.

Dlaczego podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy? Głównym celem jest ograniczenie mobilności społecznej i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Jak wiadomo, dzień Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w polskiej tradycji, które wiąże się ogromnym natężeniem ruchu w skali całego kraju. – Podróże na cmentarze i spotkania rodzinne stanowią ogromne ryzyko gwałtownego rozprzestrzeniania się epidemii. Przemieszczając się wielokrotnie zwiększamy ryzyko zarażenia – zwiększa się ruch samochodowy oraz obciążenie komunikacji zbiorowej. Szczególnie narażone są osoby starsze – mówi nam jeden z doradców premiera, który brał udział w przygotowaniu analizy.

Do rządu wpływało wiele zgłoszeń z samorządów o problemach w organizacji transportu zbiorowego w okresie świąt listopadowych, gdy korzysta z niego bardzo dużo ludzi. Samorządy nie mogły zapewnić bezpieczeństwa pasażerom. – Zamknięcie cmentarzy było jedynym możliwym wyborem w obecnych warunkach rozwoju epidemii – zaznacza nasz rozmówca.
Liczba zachorowań na COVID-19 w USA. Grafika pokazuje, jak radykalnie wzrosła liczba zakażeń po protestach (fot. mat. pras.)

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe zasady

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być...

zobacz więcej

Protesty


Kolejnym problemem w walce z epidemią koronawirusa są masowe protesty, które zdaniem ekspertów przyczynią się do znaczącego wzrostu zakażeń w perspektywie tygodnia lub dwóch. Podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdy koronawirus dał o sobie znać ze zdwojoną siłą.

– Kieruje nami odpowiedzialność. Decyzja o zamknięciu cmentarzy była konieczna. W innym wypadku mielibyśmy do czynienia ze zdwojoną falą zakażeń i zgonów – byłby to efekt bardzo wysokiej mobilności społecznej w okresie Wszystkich Świętych oraz trwających protestów – oznajmia doradca.

Mówi, że rząd do ostatniej chwili analizował wszystkie wskaźniki epidemiologiczne. Wprowadzone obostrzenia pozwoliły wyhamować dynamikę przyrostu nowych zakażeń – jednak nie na tyle, by już w okresie Wszystkich Świętych można było bezpiecznie gromadzić się na cmentarzach.

– Naszym podstawowym celem jest zachowanie wydolności systemu ochrony zdrowia. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Nasze działania były szeroko konsultowane z ekspertami – dodaje rozmówca portalu tvp.info.

Groził, że użyje Mołotowa. Obok pięcioro radnych KO, nie reagowali [WIDEO]

W Krzeszowicach kilka dni temu odbył się protest ws. aborcji. Głos zabrał młody mężczyzna, który nawoływał do przemocy wobec polityków. – Może jako...

zobacz więcej

Wsparcie dla handlowców


W obliczu epidemii przedstawiciele rządu oraz Kościoła wielokrotnie apelowali o rozłożenie wizyt na cmentarzach na cały listopad. Jednak w obliczu narastającej fali koronawirusa, protestów społecznych i ryzyka dalszych wzrostów, zalecenia musiały zmienić się w regulacje prawne.

– Tradycja jest dla nas bardzo ważna – ale odpowiedzialność za życie jest najważniejsza. Zwiększenie mobilności, podróże, spotkania z rodziną i odwiedziny na cmentarzach mogłyby oznaczać w perspektywie kilku tygodni załamanie systemu szpitalnego i sceny, które obserwowaliśmy wiosną we Włoszech oraz w Hiszpanii. Byłaby to realizacja najczarniejszego scenariusza. Na to nie możemy pozwolić – zaznacza ekspert.

– Decyzję o zamknięciu cmentarzy podjęliśmy z dużym bólem, ale jest ona konieczna, by chronić zdrowie i życie Polaków – mówi.

Z naszych informacji wynika, że w przyszłym tygodniu rząd zaprezentuje program wsparcia dla handlowców, którzy ponieśli straty w wyniku decyzji o zamknięciu cmentarzy.

źródło:
Zobacz więcej