RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świebodzin: Trwa ustalanie, czy rysunki na figurze Chrystusa obrażają uczucia religijne

Prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji, czy wszczynać śledztwo po protestach w Świebodzinie (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie prowadzi dwie sprawy pod kątem możliwości obrazy uczuć religijnych, w czasie protestów po orzeczeniu TK ws. aborcji. Obie dotyczą namalowania na figurze Chrystusa Króla Wszechświata rysunku wieszaka i wyświetleniu nań błyskawicy, będących symbolami protestów zwolenników aborcji, organizowanych przez lewicową organizację Strajk Kobiet.

Ponowny proces Urbana o obrazę uczuć religijnych

Od nowa rozpoczął się przed stołecznym sądem rejonowym proces Jerzego Urbana oskarżonego o obrazę uczuć religijnych w tygodniku „Nie”. Chodzi o...

zobacz więcej

– Na tym etapie śledczy ustalają, czy doszło do naruszenia prawa w takim stopniu, by osoby odpowiedzialne za te czyny ścigać z urzędu, gdyż dotychczas nie ma formalnych zgłoszeń od osób, które poczuły się pokrzywdzone – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Łukasz Wojtasik.

W obu przypadkach postępowania wyjaśniające zostały wszczęte po zgłoszeniach od policjantów patrolujących miasto i okolice ponad 30-metrowej figury stojącej na obrzeżach Świebodzina. W nocy z 27 na 28 października br. policjanci zauważyli na pomniku dwa rysunki wieszaka wykonane niebieską farbą i mierzące ok. 50 cm. – Powiadomiony o tym fakcie proboszcz nie zgłosił jednak formalnie uszkodzenia mienia. Być może sprawa zostanie umorzona albo wszczęta z artykułu mówiącego o obrazie uczuć religijnych. Została wykonana dokumentacja fotograficzna i trwa ustalanie autora rysunków –powiedział Wojtasik.

Druga z zarejestrowanych spraw dotyczy wydarzenia z 28 października br. Tego dnia, o godz. 21.50 policjanci zauważyli na pomniku Chrystusa wyświetlony znak błyskawicy – to inny z symboli wykorzystywanych podczas trwających protestów i przez organizację Strajk Kobiet.

Na pobliskim parkingu policjanci znaleźli mężczyznę, który miał projektor i z niego wyświetlał tenże symbol. Poprosili go o wyłączenie urządzenia, co uczynił. Po wylegitymowaniu spakował sprzęt i odjechał. – To mieszkaniec Iłowej w pow. żagańskim. Tutaj też nie było zgłoszenia od ewentualnych pokrzywdzonych, mimo że nagranie figury z błyskawicą szybko znalazło się w internecie. Sprawa jest jednak wyjaśniana – powiedział prokurator.

Wojtasik dodał, że w okręgu zielonogórskim to jedyne sprawy prowadzone przez prokuratury rejonowe, mające związek z trwającymi protestami. Przypomniał, że za uszkodzenie mienia zgodnie z polskim prawem grozi do pięciu lat więzienia, natomiast za obrazę uczuć religijnych do dwóch lat pozbawienia wolności.

źródło:

Zobacz więcej