RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne ofiary huraganu Zeta w USA [WIDEO]

Co najmniej sześć osób zginęło w południowo-wschodniej części USA z powodu uderzenia huraganu Zeta w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej – podała w piątek agencja Reutera. Wskutek nadejścia cyklonu ponad 2 mln ludzi było pozbawionych prądu. Wichury i silne deszcze spowodowały liczne zniszczenia.

Fale sztormowe i pożary. „Izajasz” nie oszczędził Nowego Jorku [WIDEO]

Tropikalny sztorm „Izajasz” nadal atakuje wybrzeża niektórych stanów w USA i niesie zniszczenia. W poniedziałek wieczorem burza tropikalna...

zobacz więcej

Pierwsza potwierdzona ofiara żywiołu to 55-letni mieszkaniec Nowego Orleanu, który został śmiertelnie rażony prądem z uszkodzonej linii energetycznej. W Alabamie i Luizjanie cztery osoby zginęły w domach przygniecionych przez powalone drzewa. W stanie Missisipi 58-letni mężczyzna utonął na wybrzeżu, gdy fotografował sztorm.

Huragan Zeta w nocy z poniedziałku na wtorek uderzył w wybrzeże należącego do Meksyku półwyspu Jukatan, następnie skierował się na północny-zachód przechodząc nad Zatoką Meksykańską. W środę cyklon dotarł do Luizjany i Missisipi, powodując poważne zniszczenia budynków biurowych i domów. Silne deszcze zalały m.in. drogi i garaże.

Zeta to 27. w tym roku cyklon tropikalny w regionie, który otrzymał własne imię oraz piąty, który dotarł do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. W tym roku huragany nad zachodnim Atlantykiem są niezwykle intensywne, a zdaniem naukowców wraz z ocieplaniem się oceanów cyklony będą coraz silniejsze.

Najsilniejszy huragan, który uderzył tego roku w wybrzeże Luizjany, Laura, spowodował śmierć 27 osób.

Jak podała agencja Reutera, żywioł zakłócił eksploatację surowców energetycznych z platform wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej, ale praca na nich jest stopniowo wznawiana.

źródło:
Zobacz więcej