RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef rządu zaprosił opozycję na poniedziałek na rozmowy ws. aborcji

Premier odniósł się do propozycji prezydenta ws. aborcji (fot. Krystian Maj/KPRM)

Prezydent zaproponował ustawę, która w praktyczny sposób rozwiązuje dylematy i wątpliwość podnoszone ostatnio w przestrzeni publicznej; jesteśmy gotowi bardzo szybko poddać ją dyskusji, uzgodnić ją i bardzo szybko wdrożyć – zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „w czwartek była próba zaproszenia przedstawicieli opozycji do rozmów (na temat aborcji), jednak nie zostało przyjęte”. Szef rządu ponowił zaproszenie.

Premier: 31 października, 1 oraz 2 listopada cmentarze będą zamknięte

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i sam Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy...

zobacz więcej

Premier przyznał podczas piątkowej konferencji prasowej, że Polaków podzieliły ostatnio sprawy światopoglądowe. Podkreślił jednak, że dzisiaj od spraw światopoglądowych ważniejsze jest zdrowie i życie ludzi. – Możemy się spierać o te bardzo ważne sprawy, o bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców, o to, żebyśmy razem mogli spędzać Święta Bożego Narodzenia – apelował.

Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda zaproponował w piątek „ustawę, która w praktyczny sposób rozwiązuje te dylematy, wątpliwości, które stawiane były w przestrzeni publicznej”.

– Ustawę, którą jesteśmy gotowi bardzo szybko, nie tylko poddać dyskusji, uzgodnić ją, ale (także) bardzo szybko wdrożyć, tak, żeby nie było wątpliwości co do tego, że jeżeli ciąża zagraża życiu, zdrowiu kobiety, jeżeli ciąża pochodzi z gwałtu lub z czynu zabronionego, to żeby jasne było dla wszystkich kobiet, że sprawy nie ulegają zmianie względem poprzedniego stanu prawnego – zapewnił.

Premier odpowiedział również na pytanie o to, czy obóz rządzący jest skłonny rozmawiać o sprawie z opozycją.

– W czwartek była próba zaproszenia przedstawicieli opozycji do rozmów, jednak nie zostały przyjęte; ponawiam swoje zaproszenie na poniedziałek, ponieważ jesteśmy gotowi rozmawiać i przedstawiać propozycje kompromisowe – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej