RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Koronawirus. Szpital”: Kulisy walki z epidemią w szpitalu MSWiA

– Jesteśmy szpitalem, który leczy wyłącznie pacjentów z Covid-19 – mówi dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych. W programie „Koronawirus. Szpital” szczegóły pracy lekarzy walczących o ludzkie życie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Lekarka o uczestnikach protestów: „siewcy śmierci”

– Mamy prawdziwe Bergamo w Warszawie, mamy prawdziwą Lombardię w Polsce. (...) To do nas będzie należał wybór, komu dać respirator, a komu nie....

zobacz więcej

Wysoka temperatura, kaszel, duszności – to najczęściej występujące objawy zakażenia koronawirusem. Częste są także utrata smaku i węchu, bardzo silny ból głowy i mięśni, łamanie w kościach, niejednokrotnie dochodzi ból brzucha i biegunka.

– Kiedy znajdujemy się już w budynku szpitala, w szpitalnym oddziale ratunkowym, wykonujemy podstawowe badania krwi, tomografię lub rentgen klatki piersiowej, w zależności od wskazań, a następnie dalszą diagnostykę – dodaje.

Covid-19 powoduje trwałe, często nieodwracalne uszkodzenia płuc. U ozdrowieńców wyraźnie gorsza jest wydolność organizmu. Występować mogą problemy z układem krążenia. Tomografia komputerowa pozwala zaobserwować zmiany, jakie zaszły m.in. właśnie w płucach pacjenta.

Procedury sanitarne związane z epidemią w szpitalu wprowadzała dr Szarowska. W chwili wybuchu pandemii powierzono jej rolę pełnomocnicxki dyrektora ds. Covid-19. Dalej pracuje jako lekarz zakaźny.

– Z rodzicami nie widziałam się od marca. Ograniczam do minimum ryzyko tego, że może dojść do zakażenia ich przeze mnie i mnie przez nich, to zawsze działa w obie strony – mówi Szarowska.

źródło:
Zobacz więcej