RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czechy: mniej zakażeń, więcej ludzi w szpitalach

Odsetek pozytywnych testów na Covid-19 wyniósł w środę rekordowe 34,44 proc. (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Czechach wzrosła o 13 051 –  podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. To mniej w stosunku do poprzedniego czwartku o ok. 1,1 tys. przypadków. Wzrasta zaś liczba hospitalizowanych – w szpitalach jest 6604 pacjentów, w tym 1031 w stanie ciężkim.

Koronawirus. Ile kosztuje ludzkie życie?

Ekonomista Patrick Artus podjął próbę oszacowania „ceny” życia ludzkiego w czasie epidemii koronawirusa w porównaniu ze stratami bogactwa...

zobacz więcej

W Czechach przybywa także zgonów w związku z Covid-19; od ośmiu dni dobowa liczba przypadków śmiertelnych przekracza 100. W środę zmarły 134 osoby, u których testy wcześniej wykryły zakażenie SARS-CoV-2. W czwartek – 99.

Łącznie od początku pandemii w Czechach zmarło 2862 osób.

Od początku marca, gdy w Czechach potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem, pozytywny wynik testów miało 310 068 osób. Aktywnych przypadków jest 178 578. Laboratoria wykonały 37 680 testów, co jest rekordem dla dni świątecznych, jakim z uwagi na święto państwowe była środa 28 października.

W czwartek prezydent Milosz Zeman mianował nowego ministra zdrowia, Jana Blatnego. Zastąpił on Romana Prymulę, który ma pomagać przy zwalczaniu pandemii.

Blatny powiedział dziennikarzom, że chce zmienić nastroje w społeczeństwie. Uznał, że strach przed wirusem, który ludzi paraliżuje i dzieli, trzeba zmienić w szacunek. Jego zdaniem nie ma potrzeby zaostrzania obowiązujących restrykcji.

źródło:
Zobacz więcej