RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek do rektorów: To rażący brak odpowiedzialności

„Sytuacja ta jest niedopuszczalna w dobie rozprzestrzeniającej się pandemii” (fot. FB/MEN)

O odpowiedzialność i rozwagę oraz wspólną realizację działań zaproponowanych przez przedstawicieli środowiska akademickiego zaapelował w internetowym oświadczeniu minister Przemysław Czarnek. Wyraził jednocześnie dezaprobatę dla decyzji kilkunastu rektorów o wprowadzeniu w środę godzin rektorskich.

Rzepliński o protestach: Patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik – ze smutkiem

Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, odnosząc się...

zobacz więcej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu odniósł się do apelu przedstawicieli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Przedstawiciele tych instytucji apelowali o podjęcie dialogu uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi.

– Środowisko akademickie wielokrotne dawało świadectwo dialogu i poszukiwania kompromisu. Nie da się tego uczynić bez spokojnego wysłuchania argumentów różnych stron sporu. Tu właśnie jest miejsce na rozmowę, analizę i wnioski – powiedział minister Czarnek w oświadczeniu w sprawie stanowiska przedstawicieli środowiska akademickiego, które opublikowano w czwartek wieczorem.

Jak podkreślił dowodem tego jest właśnie wspólny apel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

– Jestem przekonany, że potrafimy rozmawiać w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które pozwolą nam uspokoić społeczne emocje. Trudny czas walki z pandemią COVID-19 wymaga od nas ogromnej determinacji, solidarności i wzajemnej troski. Wspólnie wypracowaliśmy system koordynowania, zarządzania kryzysowego we wszystkich uczelniach i instytutach PAN. Chciałbym państwu za to podziękować, bowiem bezpieczeństwo i zdrowie studentów, doktorantów i pracowników jest najważniejsze – stwierdził Czarnek.

Kontrowersyjna grafika Strajku Kobiet. „Błyskawica ma rozłupać krzyż”

Aktywistki proaborcyjne uczestniczą w demonstracjach pod różnymi hasłami, często niezwykle wulgarnymi, wymierzonymi między innymi w Kościół...

zobacz więcej

Minister odniósł się też do decyzji kilkunastu uczelni, które w środę wprowadziły godziny rektorskie, aby studenci i pracownicy mogli wziąć udział w manifestacjach dotyczących orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

– Muszę jednak zaznaczyć, że nie wszyscy rektorzy z rozwagą podeszli do ustawowego zadania – troski o bezpieczeństwo powierzonej im społeczności akademickiej. W tym miejscu w jasny sposób pragnę wyrazić swoją dezaprobatę dla decyzji kilkunastu rektorów o wprowadzeniu godzin rektorskich w dniu wczorajszym. Jest to rażący brak odpowiedzialności, przejaw niedostrzeżenia zwiększenia ryzyka zachorowań studentów oraz członków ich rodzin – ocenił.

– Sytuacja ta jest niedopuszczalna w rozprzestrzeniającej się pandemii. Spotkało się to również ze sprzeciwem osób, które chcą prowadzić zajęcia lub w nich uczestniczyć, o czym świadczy korespondencja wpływająca do ministerstwa. Apeluję o odpowiedzialność i rozwagę oraz wspólną realizację zaproponowanych przez państwa działań. Deklaruję, że będę wspierał te inicjatywy, które prowadzą do dialogu, a nie konfrontacji – zapowiedział.

źródło:
Zobacz więcej