RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senator: Jako niepełnosprawny mogę głośno bronić osób z zespołem Downa

Osoby z zespołem Downa mogą być szczęśliwe. Nie ma powodu, by formułować takie prawo, by legalnie takie osoby uśmiercać – powiedział w programie „#Jedziemy” senator Jan Filip Libicki.

Rzepliński o protestach: Patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik – ze smutkiem

Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, odnosząc się...

zobacz więcej

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali w wielu miastach w całym kraju. Przed kościołami i siedzibami PiS również doszło do manifestacji.

Senator PSL Jan Filip Libicki, który jest niepełnosprawny, mówił w TVP Info o wyroku TK. Zaznaczył, że zespół Downa jest niepełnosprawnością.

– Wydaje mi się, że jako osoba niepełnosprawna mogę głośno występować w obronie tych osób. Mamy przyjaciół i rodziny, w których są osoby z zespołem Downa i wiemy, że takie osoby mogą być szczęśliwe i spełnione – zaznaczył senator.

Dalej mówił, że nie ma takiego powodu, by konstruować prawo, które pozwala na uśmiercanie takich osób. – Zdecydowana większość z tych około tysiąca aborcji rocznie, to nie były dzieci z wadami letalnymi, tylko dzieci z zespołem Downa – powiedział.

Libicki odniósł się też do opinii prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Z jednej strony widzę prezydenta Trzaskowskiego, który się fotografuje z dziećmi z zespołem Downa, z drugiej strony popiera on protesty, które mają na celu zagwarantowanie prawa do pozbawiania takich dzieci życia. Dla mnie to filozoficzna nielogiczność – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej