RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws. „piątki dla zwierząt”

Przeciwko nowelizacji wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze. (fot. Leszek Szymański/PAP)

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją „piątki dla zwierząt”; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni.

Aktywiści proaborcyjni napadają na kościoły i ich obrońców. Publicysta zaatakował Kaczyńskiego

„Nie dajcie się podpuścić, nie idźcie pod kościoły, którymi się zasłania, idźcie lepiej pod siedziby PiS. I nie stosujcie przemocy, Kaczyński chce...

zobacz więcej

Tzw. „piątka dla zwierząt”, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

Nowela została uchwalona przez Sejm i przeszła etap prac w Senacie. We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.

Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa „rząd nie wypracował opinii” do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z „piątki dla zwierząt”.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

Nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu dwóch, trzech tygodni. „Tak jak mówiła rzeczniczka (PiS) nie wycofujemy się z piątki dla zwierząt. W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu” – powiedział jeden z polityków PiS z otoczenia szefa partii.

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. „Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizację przepisów, stąd pomysł, aby zamrozić tę wersję piątki i wnieść nowy projekt” – mówił polityk.

źródło:

Zobacz więcej