RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Domagał się otwarcia barów. Groził, że wjedzie ciężarówką w ludzi

Czeska policja wyśledziła autora wpisów na fikcyjnym profilu (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Czeska policja postawiła zarzuty mężczyźnie, który na Facebooku groził, że wjedzie ciężarówką w ludzi, jeżeli rząd nie otworzy barów i restauracji. Teraz już żałuje swojego czynu i to jemu grozi – więzienie. Od 5 do 15 lat.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według śledczych 62-letni mężczyzna z Pardubic w niedzielę wieczorem stworzył fikcyjny profil na Facebooku. Napisał, że jeżeli wszystkie bary i restauracje nie zostaną otwarte następnego dnia, wjedzie ciężarówką w ludzi. Przywołał wydarzenia z 1973 r., gdy Olga Hepnarova wjechała ciężarówką w grupę ludzi w Pradze, zabijając osiem osób.

Śledczy z Krajowego Centrum ds. Przestępczości Zorganizowanej wytropili mężczyznę w ciągu dwóch dni. Postawiono mu zarzut groźby dokonania zamachu terrorystycznego. Mężczyzna przyznał się do przestępstwa i – jak powiedziała rzeczniczka policji Katerzina Rendlova – żałuje tego.

– Ta sprawa wyraźnie pokazuje, że policjanci są w stanie szybko wyśledzić autora wpisów na portalu społecznościowym, mimo że ukrywa się pod fikcyjnym profilem – dodała rzeczniczka.

W Czechach od 5 października obowiązuje stan wyjątkowy związany z pandemią koronawirusa. Restauracje, bary i kluby zamknięte są od 14 października.

10 lipca 1973 r. Olga Hepnarova wjechała ciężarówką w grupę ludzi czekających na przystanku tramwajowym w Pradze. Trzy osoby zmarły na miejscu, pięć - później w szpitalu. Motywem jej działań była nienawiść do społeczeństwa.

W kwietniu 1974 r. Sąd Miejski w Pradze skazał Hepnarovą na śmierć. Została stracona niecały rok później. Była ostatnią kobietą straconą w Czechosłowacji, karę śmierci zniesiono w 1990 roku. Jej postać przypomniano w filmie „Ja, Olga Hepnarova” z 2016 r.

źródło:

Zobacz więcej