RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Już nie tylko kościoły, pomniki i samochody. Zdewastowano także pociąg

Koleje Mazowieckie mówią o wandalizmie (fot. PAP, tt/@nakolei)

Cały wagon zmodernizowanego pociągu Kolei Mazowieckich, łącznie z drzwiami i oknami, został zamalowany na czarno. Pośrodku sprawcy wandalizmu umieścili gigantyczną „błyskawicę”, używaną przez uczestników protestów przeciw konstytucyjnej ochronie życia. Przewoźnik poinformował, że to efekt „wandalizmu grafficiarzy” i że nie wspierają takiego zachowania.

Dewastacje jak znaki Polski Walczącej? Kuriozalne słowa posłanki Lewicy [WIDEO]

Posłowie Lewicy usprawiedliwiają akty wandalizmu ze strony zwolenników aborcji. – Jeżeli gdzieś logiem „Strajku Kobiet”, czy napisami „Strajk...

zobacz więcej

Zniszczony został środkowy wagon trójwagonowego, zmodernizowanego elektrycznego zespołu trakcyjnego. Koleje Mazowieckie nie oszacowały jeszcze strat związanych z dewastacją.

Nie jest także pewne, kto za nią zapłaci. Grafficiarze wciąż niszczą swoimi malunkami także tabor kolejowy. Część sprawców takich aktów wandalizmu udaje się wykryć. Zdarza się, że sądy nakazują im wówczas zwrot kosztów naprawy.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej od kilku dni w Polsce trwają protesty, w trakcie których dochodzi do aktów dewastacji pomników i kościołów, ale także środków komunikacji i innych obiektów.

– Jeżeli gdzieś logiem „Strajku Kobiet”, czy napisami „Strajk Kobiet”, „Piekło Kobiet” ktoś maluje na tramwajach, to będzie dokładnie jak ze znakami, które malowano na murach. Znakami Polski Walczącej, Armii Krajowej, Solidarności, czy Pomarańczowej Alternatywy. Było wiele takich akcji ulicznych. Kiedy ludzie nie mogli prezentować poglądów, to dopuszczali się tego typu działalności quasi-artystycznej – mówiła niedawno portalowi tvp.info posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

źródło:
Zobacz więcej