RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

B. premier Malezji: muzułmanie mają prawo „zabić miliony Francuzów” za ich zbrodnie

Mahathir Mohamad odniósł się również do dzisiejszego zamachu w Nicei (fot. PAP/EPA/ERIC GAILLARD/POOL MAXPPP)

Muzułmanie mają prawo „zabić miliony Francuzów” i ich „ukarać” za dawne zbrodnie – stwierdził w czwartek na Twitterze b. premier Malezji Mahathir Mohamad. Komentując zamachy we Francji, polityk zastrzegł jednak, że muzułmanie nie stosują prawa „oko za oko”.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

Mahathir odniósł się w ten sposób do zabójstwa nauczyciela Samuela Paty'ego przez 18-letniego Czeczena pod Paryżem za pokazanie podczas lekcji karykatury Mahometa. W opublikowanej niedługo po podobnym zamachu w Nicei serii wpisów do niedawna rządzący krajem 95-letni polityk potępił zbrodnię i stwierdził że jest zwolennikiem wolności słowa, ale według niego nie oznacza ona prawa do „obrazy innych ludzi”.

Jednocześnie Mahathir wezwał Zachód, by nie narzucał własnych wartości innym i „nie okazywał braku szacunku dla wartości i religii innych”, bo jest to „miara poziomu cywilizacji”. Skrytykował przy tym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, który gorąco broni prawa do publikacji karykatur proroka i stwierdził, że „islam jest religią w kryzysie na całym świecie”.

– Macron nie pokazuje, że jest cywilizowany. Jest bardzo prymitywny w obwinianiu religii islamu i muzułmanów za zabójstwo bluźniącego nauczyciela. To nie jest w zgodzie z islamem – stwierdził Mahathir, dodając, że mimo to „gniewni ludzie zabijają”.

– Francuzi w ciągu swojej historii zabili miliony ludzi. Wielu było muzułmanami. Muzułmanie mają prawo się gniewać i zabić miliony Francuzów za masakry przeszłości. Ale w większości muzułmanie nie zastosowali prawa „oko za oko” – napisał były premier.

Dodał przy tym, że ponieważ wszyscy muzułmanie obwiniani są za zbrodnię „jednego gniewnego człowieka, muzułmanie mają prawo ukarać Francuzów”. Jak uściślił, ogłoszony przez muzułmanów w Malezji i wielu innych krajach bojkot francuskich produktów „nie może zrekompensować krzywd wyrządzonych przez Francuzów przez te wszystkie lata”.

Nożownik zaatakował strażnika konsulatu Francji w Arabii Saudyjskiej

Obywatel Arabii Saudyjskiej ranił nożem strażnika francuskiego konsulatu w Dżuddzie na zachodzie kraju, kilkadziesiąt kilometrów od Mekki. Został...

zobacz więcej

Mahathir był dwukrotnie premierem Malezji, w latach 1981-2003 i 2018-2020. W przeszłości wzbudzał kontrowersje m.in. snuciem spiskowych teorii na temat zamachów 11 września.

Jego wypowiedź to kolejny wyraz oburzenia muzułmańskiego przywódcy na postawę prezydenta Francji i jego krytykę radykalnego islamu. Również obecny rząd kraju ostro zareagował na słowa francuskiego prezydenta.

W środę w związku z wypowiedziami Macrona malezyjski MSZ wezwał do siebie charge d'affairs francuskiej ambasady w Kuala Lumpur, a w czwartek resort opublikował oświadczenie, w którym wyraził potępienie „podżegającej retoryki i czynów dążących do znieważenia islamu”.

Oburzenie wobec Macrona w ostatnich dniach wypowiedzieli także szefowie innych muzułmańskich krajów, w tym przywódcy Turcji, Pakistanu, Jordanii, Iranu czy Kuwejtu.

źródło:

Zobacz więcej