RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalski kardynał wzywa do ochrony życia każdego człowieka

– Życie ludzkie musi być chronione od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci – stwierdził portugalski kardynał Manuel Clemente (fot. Shutterstock/Tania Kolinko)

Patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente wezwał portugalskich katolików oraz instytucje państwowe do obrony życia nienarodzonych dzieci i osób chorych. Podczas homilii w katedrze w stolicy Portugalii podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do narodzin i opieki ze strony państwa.

Ustawa o eutanazji. Portugalczycy domagają się referendum

Przeciwnicy legalizacji eutanazji przez parlament Portugalii skierowali list otwarty do deputowanych jednoizbowego Zgromadzenia Republiki z prośbą...

zobacz więcej

– Życie ludzkie musi być chronione od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci – stwierdził portugalski purpurat, wzywając do wpierania osób i instytucji chroniących ludzkie życie.

Kardynał Clemente wskazał, że ochrona i wspieranie ludzkiego życia oraz poszanowanie każdej osoby i całego stworzenia leży w centrum nauczania Ojca Świętego. – Papież Franciszek nieustannie apeluje do nas w tej sprawie – zaznaczył.

Jak podaje lizbońska archidiecezja, hierarcha odniósł się też wcześniej do odrzucenia przez portugalski parlament organizacji referendum ws. legalizacji eutanazji. Kardynał powiedział portugalskim mediom, że przeprowadzenie referendum byłoby sposobnością do refleksji i głębszego zastanowienia się na temat tak poważnej kwestii, jaką jest eutanazja.

Wskazał, że społeczeństwo, a nie partie polityczne, powinno zadecydować w tej sprawie. – To wszystko, co dotyczy szacunku do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, jest podstawą dla naszego społecznego współżycia – powiedział kardynał.

Podczas piątkowej debaty w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki posłowie zadecydowali, że pod głosowanie w parlamencie poddane zostaną tylko projekty dotyczące legalizacji eutanazji zaproponowane przez pięć partii politycznych o profilu lewicowym lub liberalnym.

źródło:
Zobacz więcej