RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Covid-19 bije w Europę

Gospodarka dostaje zadyszki (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Półtora miliona Europejczyków zakaziło się tylko w ciągu ostatniego tygodnia. W Polsce padają rekordy zgonów, a gospodarka dostaje zadyszki – pisze „Rzeczpospolita”.

Władze Niemiec planują restrykcje i ograniczenia w związku z pandemią

Władze Niemiec planują wprowadzenie w listopadzie kolejnych obostrzeń i ograniczeń w związku ze wzrostem w kraju liczby zakażeń koronawirusem. Jak...

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że w Polsce w wyniku Covid-19 od początku epidemii zmarło 4849 osób. „To więcej niż w Chinach, gdzie z tego powodu śmierć poniosły 4634 osoby, a od kwietnia – jak wynika z tamtejszych oficjalnych statystyk – nie zmarł nikt” – zaznacza dziennik.

Wskazuje przy tym, że do niechlubnego polskiego rekordu przyczyniły się ostatnie dni. „W środę resort zdrowia poinformował o 236 zgonach osób zakażonych koronawirusem. A analitycy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego prognozują, że najwięcej będzie ich tuż przed świętami Bożego Narodzenia” – pisze „Rz”.

„To skutek szczytu zachorowań, który prawdopodobnie przyjdzie na przełomie listopada i grudnia” – wyjaśnia „Rz”.

Gazeta zauważa również, że w dodatku kończą się miejsca w szpitalach i wolne stanowiska respiratorowe. „Przykładowo na Mazowszu i w Małopolsce wolnych miejsc jest mniej niż 500, a respiratorów zaledwie 12” – podaje.

Zaznacza również, że pandemia zmienia zachowania ludzi. „W ostatnim tygodniu daje się zauważyć istny exodus z centrów handlowych – z badania Shopper Trak Index wynika, że w tygodniu do 25 października spadek liczby klientów wynosił niemal 50 proc. rok do roku” – pisze gazeta.

„Po miesiącach odrabiania strat polski handel ponownie staje przed ogromnymi wyzwaniami, a ograniczeń dla pracy sklepów przybywa. Efektem wprowadzenia godzin dla seniorów (10–12) są obroty mniejsze nawet o 40–50 proc.” – zaznacza.

„Ale szalejąca epidemia to problem nie tylko Polski” – podkreśla. „W minionym tygodniu w Europie wirusem zakaziło się oficjalnie blisko półtora miliona osób, to połowa wszystkich przypadków na świecie” – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej