RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macron o pandemii. „Nie przewidzieliśmy tego w najgorszych scenariuszach”

W ciągu ostatniej doby stwierdzono we Francji ponad 36 tys. nowych przypadków zakażenia (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Po konsultacjach politycznych i medycznych podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od piątku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa – poinformował prezydent Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem. – Wirus rozwija się w tempie, którego nie przewidywaliśmy w najgorszych scenariuszach – podkreślił.

Europa w czerwcu ogłaszała zwycięstwo nad epidemią. Teraz rekordy padają niemal wszędzie

Jeszcze kilka miesięcy temu liderzy państw Unii Europejskiej znosili lockdowny i ogłaszali wygraną z pandemią koronawirusa. – Francja zwyciężyła...

zobacz więcej

Prezydent Francji powiedział, że nawrót pandemii wymyka się spod kontroli.

Szkoły pozostaną jednak otwarte, podobnie jak miejsca pracy oraz większość sklepów. Zamknięte będą natomiast bary i restauracje.

Każde wyjście z domu musi być uzasadnione celami zawodowymi, medycznymi albo opieką nad innymi. Każdy obywatel będzie musiał posiadać certyfikat uzasadniający jego wyjście z domu, tak jak podczas kwarantanny wiosennej.

Ponad 36 tys. nowych przypadków zakażenia


36 437 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło 244 chorych na Covid-19. Po raz pierwszy od maja na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest ponad 3 tys. osób. Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 37 785. Łączna liczba osób zakażonych wynosi w tym państwie 1 235 132.

W ciągu ostatniej doby na OIOM-y trafiło 372 chorych na Covid-19; w sumie podtrzymywania funkcji życiowych wymaga obecnie 3036 pacjentów. Od wtorku ponad połowa miejsc na oddziałach intensywnej terapii przeznaczonych tylko dla pacjentów z koronawirusem jest już zajęta. Francja dysponuje 5,8 tys. łóżek na OIOM-ach – podaje agencja AFP.

Hospitalizowano 2821 osób. Trzeci dzień z rzędu liczba osób, które trafiają do szpitali z Covid-19, przekroczyła 1000. W szpitalach leczy się teraz 20 184 chorych na Covid-19.

źródło:
Zobacz więcej