RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kaczyński do opozycji: Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami [WIDEO]

W tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami – mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę do opozycji w Sejmie. Wystąpienie było związane z wypowiedzią szefa klubu KO Cezarego Tomczyka, który ocenił, że odpowiedzialność za manifestacje w czasie epidemii ponosi sam Kaczyński.

„Nasze homobojówki was obalą”. Protestujący ponownie wyszli na ulice

W wielu miastach odbywają się protesty po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej. W Warszawie demonstranci zgromadzili się m.in. pod siedzibą Instytutu...

zobacz więcej

– Mamy dzisiaj w Polsce, Wysoka Izbo, bardzo wysoki stan zagrożenia z powodu epidemii – powiedział prezes PiS. Dodał, że ten stan wyklucza publiczne zgromadzenia powyżej pięciu osób. – Odbywają się z waszego podjudzenia setki, tysiące demonstracji – mówił Kaczyński.

– Sądzę, że to, co się dzieje na tej sali pokazuje, jaki jest wasz poziom kultury politycznej i państwowej. Wy w tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami – ocenił wicepremier.

Polityk zwracał się bezpośrednio do opozycji parlamentarnej, która – jak mówił – zachęca do demonstracji.

– Wy wzywając do demonstracji powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to – powiedział.

Wystąpienie prezesa PiS było związane z wypowiedzią szefa klubu KO Cezarego Tomczyka. Po wznowieniu obrad Tomczyk wystąpił o rozszerzenie porządku obrad o przedstawienie raportu o stanie bezpieczeństwa państwa. Zwracając się do Kaczyńskiego, powiedział, że we wtorkowym wystąpieniu prezes PiS „wzywał do samosądów, do budowania PiS-owskich bojówek, które mają być wysyłane przeciwko protestującym”.

Bronił pomnika papieża, został pobity. „Nagle wyciągnęli pałki”

Podbiegła do nas grupa około pięciu osób i krzyknęli: „obrońcy krzyża”. Wyciągnęli pałki teleskopowe i zaczęli nas bić – relacjonuje w rozmowie z...

zobacz więcej

Poseł Tomczyk stwierdził, że odpowiedzialność za manifestacje w czasie epidemii ponosi sam Kaczyński.

– Pan wczoraj wystąpił przeciwko polskim obywatelom, to jest nie tylko głęboko niemoralne, nie tylko skandaliczne, ale jest to ciężkie przestępstwo przeciwko narodowi i przeciwko polskim obywatelom, ciężkie przestępstwo, za które będzie pan musiał zapłacić – powiedział Tomczyk.

W środę odbywa się ogólnopolski strajk kobiet w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym tzw. aborcji eugenicznej. Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegłym tygodniu, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Od niedzieli odbywają się także liczne protesty przed kościołami i w kościołach.

źródło:
Zobacz więcej