RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na Podkarpaciu nadal można spotkać niedźwiedzie, nietoperze i salamandry

Świeże tropy i ślady niedźwiedzi ciągle widywane są np. w młodnikach, czy w zdziczałych, starych sadach (fot. Shutterstock/Michele Aldeghi)

Na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, nadal aktywne są żyjące tam niedźwiedzie. – W górach można też spotkać nietoperze, gady i salamandry – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zakażone wampiry dbają o „dystans społeczny”. Zaskakujące wyniki badań

Nietoperze wampiry „dystansują się społecznie”, gdy są chore – dowodzą najnowsze badania naukowców, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Behavioral...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, słoneczna pogoda sprawia, że „świeże tropy i ślady niedźwiedzi ciągle widywane są np. w młodnikach, czy w zdziczałych, starych sadach”. „Obok pielęgnacji starych sadów leśnicy co roku sadzą także nowe drzewa owocowe. Są to odmiany sprawdzone w warunkach górskich” – wyjaśnił rzecznik.

Zwrócił uwagę, że „drzewa owocowe w lasach w jakimś stopniu zapobiegają zjawisku synatropizacji, czyli zaniku u zwierząt instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, w celu łatwego zdobycia pożywienia”. – Chcemy, żeby np. niedźwiedzie nie szukały pożywienia w pobliżu ludzkich siedlisk – mówił leśnik.

Na zimowy odpoczynek nie udały się jeszcze też gady, wśród nich m.in. żmije zygzakowate, węże Eskulapa. – W ciepłe dni wypełzają z kryjówek, by korzystać z ostatnich promieni słońca – dodał Marszałek.

Woda na oświetlanej przez Słońce stronie Księżyca. NASA ma dowody

Należące do NASA, umieszczone na pokładzie samolotu Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA) po raz pierwszy potwierdziło...

zobacz więcej

Zimowej hibernacji w jaskiniach, szczelinach skał i dziuplach starych drzew nie rozpoczęły na dobre także nietoperze; zdarza się w ciepłe wieczory obserwować polujące pojedyncze osobniki.

Natomiast ostatnie opady deszczu sprawiły, że w lesie, zwłaszcza bukowym, nietrudno spotkać również salamandry plamiste. – Ten największy polski płaz ogoniasty w tym roku nie spieszy się jeszcze do podziemnych kryjówek – zauważył rzecznik Lasów Państwowych.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim pogoda sprzyja turystyce. – Jest słonecznie i bezwietrznie. Wszędzie panuje bardzo dobra widoczność; sięgająca nawet kilkudziesięciu kilometrów – mówił ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

źródło:
Zobacz więcej