RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanie zbroją się na potęgę

Zwiększenie sprzedaży broni zbiega się z wyborami w USA (fot. Wiki 4.0/Michael McConville)

To będzie rekordowy rok pod względem sprzedaży broni palnej w USA – szacuje National Shooting Sports Foundation (NSSF), organizacja lobbystyczna producentów, sprzedawców i użytkowników broni. Bezprecedensowe wzrosty odnotowywane są wśród kobiet oraz Afroamerykanów.

Kłótnia w kolejce do nawiedzonego domu. Zginął mężczyzna

29-latek zginął zastrzelony, napastnik uciekł. Tak zakończyła się kłótnia w kolejce do nawiedzonego domu w Detroit w amerykańskim stanie Michigan.

zobacz więcej

Rekordowy rok pod względem sprzedaży broni palnej w USA odnotowano w 2016 r. Zakupiono wtedy – jak wynika z danych NSSF – ponad 15,7 mln jej sztuk. W tym roku liczba ta sięga już 15,4 mln sztuk, tylko we wrześniu wzrosła o 1,6 mln. Według szacunków już w październiku pobity zostanie więc rekord z całego 2016 r.

Amerykanie zazwyczaj chętniej zaopatrują się w broń palną i amunicję w trakcie roku wyborczego. To często powodowane jest obawami, że prezydent z partii Demokratów może rozszerzyć ograniczenia dotyczące posiadania broni. W tym roku do wzrostów przyczyniła się również epidemia, gdy na wiosnę sprzedaż broni poszybowała mocno do góry.

Tegoroczny wzrost w znacznym stopniu napędzany jest przez popyt osób czarnoskórych oraz kobiet. NSSF podaje, że sprzedaż broni palnej dla czarnoskórych zwiększyła się we wrześniu o 58 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2019 r. U kobiet zanotowano wzrost o około 40 proc.

W amerykańskich sklepach z bronią sprzedawcy służą radą przy wyborze odpowiedniego modelu broni. Niekiedy w pobliskiej strzelnicy przed decyzją o kupnie można osobiście ją przetestować.

Zgodnie z najnowszymi dostępnymi rządowymi danymi w 2017 r. z powodu ran odniesionych od broni palnej w Stanach Zjednoczonych zginęło 39 777 osób. Około 60 proc. z tej liczby to samobójstwa. W 486 przypadkach do śmierci doszło przez przypadek. Dla porównania w 2017 r. w USA w wypadkach drogowych zmarło 38 659 osób.

źródło:

Zobacz więcej