RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Partia chadecka chce sankcji UE dla osób związanych z reżimem na Białorusi

Swiatłana Cichanouska zapowiadała ogólnokrajowy strajk, jeżeli do niedzieli włącznie Łukaszenka nie spełni trzech żądań (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Europejska Partia Ludowa (EPL) w Parlamencie Europejskim opublikowała w poniedziałek listę blisko 90 białoruskich urzędników państwowych zaangażowanych w oszustwa wyborcze, tortury i przemoc wobec pokojowych demonstrantów. Chadecy chcą, aby te osoby zostały objęte sankcjami Unii Europejskiej.

UE: Łukaszenka zostanie objęty sankcjami

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zdecydowali, że na nowej liście sankcji w związku z wydarzeniami na Białorusi znajdzie się...

zobacz więcej

„Wczoraj w nocy zakończyło się ultimatum dla ludzi (prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki. Najwyższy czas, by pokazać pełne poparcie dla demokratycznej opozycji na Białorusi i czujność wobec tego, co dzieje się w tym kraju” – napisał na Twitterze szef frakcji EPL w PE Manfred Weber.

Wykaz ma przypominać, że ci, którzy są gotowi popełniać przestępstwa, nie mogą liczyć na anonimowość. Zdaniem grupy EPL udostępnione przez nią nazwiska należy dodać do listy sankcji już uzgodnionej przez państwa UE. „Tym, którzy umożliwiają brutalną dyktaturę Łukaszenki, mówimy: obserwujemy, staniecie przed obliczem sprawiedliwości” – zaznaczył Weber.

Lista frakcji EPL zawiera nazwiska niektórych sędziów i członków Centralnej Komisji Wyborczej, osobistych doradców Łukaszenki, funkcjonariuszy policji i więziennictwa, członków rządu i dyrektora telewizji państwowej. Jest na niej też Wiktar Łukaszenka, syn białoruskiego dyktatora.

Grupa EPL podała, że pozyskała wykaz w ścisłej współpracy ze swoimi partnerami i źródłami na Białorusi. Jego publikacja zbiega się z ostatecznym terminem ustąpienia Łukaszenki, który został mu wyznaczony przez białoruską opozycję. W filmie opublikowanym przez EPL w mediach społecznościowych, zawierającym listę nazwisk, podkreślono: „Łukaszenka to tylko jeden człowiek. Są inni, którzy są współwinni jego zbrodni”.

Von der Leyen: Sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

Potrzebne są sankcje wobec tych ludzi, którzy naruszyli wartości demokratyczne lub naruszyli prawa człowieka na Białorusi – napisała na Twitterze...

zobacz więcej

W niedzielę upłynął termin tzw. narodowego ultimatum, które postawiła Łukaszence liderka opozycji Swiatłana Cichanouska. Zapowiedziała ogólnokrajowy strajk, jeżeli do niedzieli włącznie Łukaszenka nie spełni trzech żądań. Miał on ogłosić swoją dymisję oraz doprowadzić do całkowitego zaprzestania przemocy na ulicach i do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

2 października UE nałożyła sankcje na 40 osób, które uznano za odpowiedzialne za represje wobec pokojowych demonstrantów, członków opozycji i dziennikarzy oraz za ich zastraszanie po wyborach prezydenckich na Białorusi, a także za nieprawidłowości w procesie wyborczym.

Restrykcje polegają m.in. na zakazie wjazdu i zamrożeniu aktywów. Zakaz podróżowania uniemożliwia osobom umieszczonym na liście sankcyjnej wjazd na terytorium UE lub przejazd przez nie, natomiast zamrożenie aktywów dotyczy środków finansowych lub zasobów gospodarczych takich osób. Ponadto osoby i podmioty z UE nie mogą udostępniać funduszy tym, których objęto sankcjami.

źródło:
Zobacz więcej