RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W najbliższą niedzielę sklepy zamknięte

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (fot. Pixabay/igorovsyannykov)

W niedzielę 25 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują limity osób, godziny dla seniorów oraz maseczki, dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Resort gospodarki gotowy rozmawiać o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

Resort gospodarki jest otwarty na dialog w sprawie zniesienia zakazu handlu w niedziele – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w tym roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

W związku w rozwojem epidemii i rozszerzeniem strefy czerwonej na cały kraj od soboty 24 października, będą obowiązywać limity osób w placówkach handlowych w zależności od ich wielkości. Dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. przewidziano 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – 1 osoba na 15 m kw.

W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych nadal obowiązują godziny dla seniorów – od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Ponadto we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

źródło:

Zobacz więcej