RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Japonia podpisała z Wielką Brytanią umowę o wolnym handlu po brexicie

Umowę podpisano zaledwie cztery i pół miesiąca po rozpoczęciu negocjacji (fot. Kyodo News via Getty Images)

Japonia i Wielka Brytania formalnie podpisały w Tokio porozumienie o wolnym handlu. To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie – podała Agencja Reutera, zaznaczając, że Londyn wciąż nie doszedł do porozumienia z partnerami w UE.

Brexit bez umowy? „Jesteśmy na to coraz lepiej przygotowani”

Michael Gove, minister zajmujący się koordynacją przygotowań do brexitu w rządzie Borisa Johnsona zapewnił, że Wielka Brytania jest dobrze...

zobacz więcej

Umowa brytyjsko-japońska ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r., by zapewnić ciągłość w dwustronnym handlu i inwestycjach, gdy z końcem bieżącego roku wygaśnie okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

– Jakże stosowne jest być w kraju wschodzącego słońca, by witać świt nowej ery wolnego handlu – powiedziała dziennikarzom brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss.

– To pierwsza nowa umowa o wolnym handlu, uzgodniona, odkąd Wielka Brytania znów stała się niezależnym narodem w handlu – zaznaczyła Truss po ceremonii podpisania dokumentu, w której uczestniczył również szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi.

Motegi podkreślił, że umowę podpisano zaledwie cztery i pół miesiąca po rozpoczęciu negocjacji.

Prof. Engels: Unia Europejska stoi na krawędzi katastrofy

„Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej” i jego prezes prof. Zdzisław Krasnodębski zlecili belgijskiemu profesorowi Davidowi Engelsowi...

zobacz więcej

– To pokaz determinacji Japonii i Wielkiej Brytanii, aby w dalszym ciągu energicznie promować wolny handel – powiedział japoński minister.

Według władz w Londynie zgodnie z umową 99 proc. brytyjskiego eksportu do Japonii nie będzie podlegała cłom. Porozumienie ma w długim okresie zwiększyć dwustronny handel o 15,2 mld funtów (19,9 mld dolarów) w porównaniu z 2018 r.

Porozumienie przewiduje stopniowe obniżanie ceł na japońskie samochody do zera w 2026 r. Taką samą progresję przewidziano w umowie o wolnym handlu pomiędzy Japonią a UE.

Motegi wyraził zadowolenie, że Wielka Brytania jest zainteresowana przystąpieniem do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP). Japonia jest jednym z 11 członków tego porozumienia handlowego.

źródło:

Zobacz więcej