RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Te słowa wybrzmiały najbardziej”. Debata w USA: spór o lockdown i „miasto duchów”

Opustoszałe ulice Nowego Jorku (fot. Eduardo MunozAlvarez/VIEWpress)

Donald Trump w czasie debaty z Joem Bidenem podkreślił, że Stany Zjednoczone nie mogą trwać w niekończącym się zamknięciu. Wskazał na dewastację gospodarczą w Nowym Jorku, który nazwał „miastem duchów”. – Demokraci zamykają stany, w których rządzą, ludzie tam umierają; a Biden ich wspiera – mówił. To jedna z najczęściej komentowanych wypowiedzi z ostatniego przedwyborczego starcia kandydatów na prezydenta USA.

Decydujące starcie. Debata telewizyjna Trump-Biden [RELACJA]

To może być decydujące spotkanie w kampanii, której stawka jest najwyższa z możliwych: o Biały Dom i stery światowego mocarstwa. Na uniwersytecie w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– (Andrew) Couomo w Nowym Jorku (gubernator stanu Nowy Jork – przyp. red.) i jego koledzy w Pensylwanii, Kalifornii, w Karolinie Północnej, czyli wszędzie tam, gdzie rządzą Demokraci, zamykają te stany, a ludzie tam umierają. A (Joe) Biden ich wspiera. Na pewno nie będzie lockdownu naszego kraju, musimy otworzyć szkoły. Nie możemy zamknąć kraju, to ogromna gospodarka. Ludzie tracą pracę, popełniają samobójstwa; alkohol, uzależnienia na poziomie, jakiego nie było wcześniej – mówił w czasie debaty Trump.

Apelował do kontrkandydata, by spojrzał na Nowy Jork i to, co się stało z tym „wspaniałym miastem”. – Kochałem je przez lata, było tętniące życiem. Umiera, wszyscy wyjeżdżają z Nowego Jorku – dowodził prezydent.

Biden protestował przeciwko dzieleniu stanów na niebieskie (rządzone przez Demokratów) i czerwone (republikańskie). – Wszyscy to Amerykanie – podkreślił. – Musimy powiedzie: noś te maski – apelował kandydat Demokratów.

„Pod rządami Bidena Polskę czekałaby geopolityczna niepewność”

Pod rządami Bidena Polska i Europa Środkowa byłyby świadkami powrotu do geopolitycznej niepewności i bierności administracji Obamy. W kadencji...

zobacz więcej

– Powinniśmy mieć możliwość bezpiecznego odmrażania gospodarki, ale potrzeba zasobów, aby to zrobić. Firmy muszą utrzymać dystans społeczny, restauracje muszą mieć przegrody z pleksi, aby ludzie się nawzajem nie zarażali – przekonywał Biden.

Pytany przez moderującą debatę Kristen Welker o to, czy zdecydowałby się na lockdown, przyznał, że mógłby zrobić to w ostateczności, jeśli takie byłyby zalecenia ekspertów.

– Paradoksalnie ze wszystkich słów Donalda Trumpa dotyczących koronawirusa, najbardziej wybrzmiały te słowa o Nowym Jorku, o którym powiedział, że jest teraz „miastem duchów” właśnie przez koronawirusa i zamknięte biznesy. Te słowa są najczęściej komentowane na Twitterze, przez polityków związanych z Demokratami i związanych z Nowym Jorkiem – zauważył na antenie Paweł Zieliński z redakcji zagranicznej TVP Info.

teraz odtwarzane
Nowy Jork jak „miasto duchów”

50 Cent poparł Trumpa: Za Bidena zostałoby ze mnie 20 Cent

„Oczywiście. Nie chcę zostać 20 Cent. 62 proc. to bardzo, bardzo zły pomysł” – napisał na Twitterze raper 50 Cent. W ten sposób wsparł Donalda...

zobacz więcej

Tematu koronawirusa zdominował całą pierwszą część spotkania w Nashville. Prezydent Trump zapewniał, że szczepionka powstanie w ciągu tygodni i że państwo mocno walczy z wirusem; kandydat Demokratów Joe Biden ocenił, że działania władz były tragiczne.

Biden swoją wypowiedź zaczął od przypomnienia, że na Covid-19 zmarło już ponad 220 tys. Amerykanów. Ocenił, że osoba, która tak zarządzała państwem w ramach odpowiedzi na epidemię, nie powinna być w Białym Domu.

– Zapewnię, że będziemy mieli plan – obiecywał w kontekście epidemii. Przestrzegał, że przed USA „ciemna zima”.

– Żadnej zimy, żadnego lockdownu nie będzie – ripostował Trump. Zadeklarował przy tym, że prace nad szczepionką są na finiszu. – Jest gotowa. Ogłosimy to za parę tygodni – obiecał.

źródło:
Zobacz więcej