RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rewolucja w umundurowaniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej

Pierwsze komplety mają trafić do strażaków na początku przyszłego roku (fot. gov.pl)

Strażacy będą mieli nowe umundurowanie. Nowe mundury barwy piaskowej mają czerpać z rozwiązań wykorzystywanych w umundurowaniu innych służb. Pierwsze komplety odzieży trafią do strażaków na początku przyszłego roku.

Strażacy podpalą piętrowy budynek, żeby sprawdzić czy jest bezpieczny

Strażacy i eksperci Instytutu Techniki Budowlanej przeprowadzą eksperyment, który ma polegać na podpaleniu drewnianego budynku wielorodzinnego –...

zobacz więcej

Główne przedmioty umundurowania służbowego będą w większości w kolorze piaskowym z czarnymi dodatkami.

W skład zestawu wejdą: czarne buty, spodnie, koszula służbowa z długim rękawem, koszula z krótkim rękawem, bluza, bluza typu polar, koszulka T-shirt, czapka z daszkiem, czapka zimowa wełniana w kolorze czarnym, spodenki krótkie typu „bojówki”, spodnie służbowe przeciwdeszczowe, kurtka służbowa z wodoodpornego materiału oraz pasek do spodni w kolorze czarnym.

– Rezygnujemy z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzamy jeden obowiązujący wszystkich wzór. Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie – powiedział nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP.

Szef PSP nie ukrywa, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach, z których już dziś korzystają policja, straż graniczna oraz Służba Ochrony Państwa. Mundury SOP są nawet zbliżone kolorystycznie do projektowanego umundurowania strażaków.

– Trzeba powiedzieć, że ubrania koszarowe, te, które nosimy, to jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Straż pożarna zasługuje już na nowe rozwiązanie – zaznaczył.

To nie jedyne zmiany w PSP. Jak zapewnił komendant główny, wkrótce – po raz pierwszy od 30 lat – rozpocznie się wymiana legitymacji służbowych strażaków.

źródło:
Zobacz więcej