RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Współtwórca polskiego leku na Covid-19 apeluje: Oddawajcie osocze

Senator Grzegorz Czelej (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)
Senator Grzegorz Czelej (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)

Wobec lawinowo rosnącej liczby chorych, trzeba natychmiast zwiększyć ilość pobieranego osocza – apeluje senator Grzegorz Czelej, współtwórca polskiego leku na Covid-19. W opublikowanym właśnie liście otwartym informuje o coraz bardziej dotkliwym braku osocza w szpitalach. Postuluje też wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży osocza za granicę.

Więcej łóżek covidowych. Resort zdrowia współpracuje już ze szpitalami prywatnymi

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek na cele covidowe powiększy się o 1046 łóżek z personelem medycznym. To realne wsparcie 18...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Grzegorz Czelej zwraca uwagę, że wkrótce rozpoczną się testy kliniczne polskiego leku na Covid-19, nad którym pracuje lubelska spółka farmaceutyczna Biomed Lublin.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji. Przybywa także ofiar śmiertelnych.

„Jedną z najskuteczniejszych obecnie metod leczenia chorych na COVID-19 jest podawanie im osocza z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2. Jest to skuteczny i podstawowy preparat w leczeniu chorych na Covid-19” – zaznacza Czelej w apelu, którego kopię opublikował na Twitterze.

Wśród postulatów senatora znajdują się m.in.: wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży osocza z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2 za granicę; zwiększenie liczby wykonywanych testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2; większa aktywność Regionalnych Centrów Krwiodawstwa w zakresie pozyskiwania osocza od ozdrowieńców.

Koronawirus: tylu zakażeń jeszcze nie było, najnowsze dane resortu zdrowia

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób – to najwięcej od początku trwania pandemii. W ostatnich...

zobacz więcej

Zwraca się także bezpośrednio do osób, które pokonały już Covid-19.

„Jeszcze raz prosimy Was o pilne oddawanie osocza, które – bezpośrednio podawane chorym – ratuje ich życie” – podkreślił.

Czelej przypomniał, że bez dawców niemożliwe byłoby rozpoczęcie prac nad polskim lekiem na koronawirusa. Zaznacza jednak, że do produkcji pilnie potrzebne będą jego kolejne dawki.

„Bohaterska postawa i poświęcenie każdego dawcy będą wynagrodzone kolejnym uratowanym życiem. Dlatego raz jeszcze apeluję do ozdrowieńców – pokażmy całemu światu, że Polacy potrafią. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy gotowi do poświęcenia na rzecz potrzebujących” – zaapelował Czelej.

Senator podkreślił, że mamy możliwość „uratowania setek, a może i tysięcy ludzkich istnień”.

źródło:
Zobacz więcej