RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież wspomina św. Jana Pawła II. „Pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga”

22 października przypada w Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II (fot. THIERRY ORBAN/Sygma via Getty Images)

O znaczeniu świadectwa wiary św. Jana Pawła II dla współczesnych chrześcijan przypomniał Ojciec Święty w swoim wpisie na komunikatorze Twitter w dzisiejszym wspomnieniu liturgicznym swego poprzednika.

Co tak naprawdę powiedział papież Franciszek o parach homoseksualnych?

„To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – to najbardziej zbliżone do oryginału...

zobacz więcej

„Święty#JanPawełII, pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga, świata i człowieka, był nadzwyczajnym darem Pana dla Kościoła. Pamiętajmy o jego wierze: niech będzie przykładem dla przeżywania naszego świadectwa dzisiaj” – napisał papież Franciszek.

„Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie, w głębi swojej duszy, w swoim sercu... Pozwólcie zatem Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia, życia wiecznego” – zacytował zdania swego poprzednika we wcześniejszym wpisie Franciszek.

Jak wskazał, ks. prof. Paweł Bortkiewicz w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej, priorytetem w nauczaniu Jana Pawła II była obrona ludzkiego życia i rodziny, które także dziś są tematami aktualnymi. Kapłan przypomniał słowa papieża, który mówił, że przyszłość świata idzie przez rodzinę.

Franciszek: niewiele się zda wyprawa na Księżyc, jeśli nie będziemy żyli jak bracia tu, na Ziemi

Do wielbienia Boga swoim życiem i dziękowania mu za wielkie rzeczy, które czyni w naszym życiu, zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed...

zobacz więcej

Tłumaczył, że chodzi także o przyszłość Polski bazującej na rodzinie, czyli związku małżeńskim mężczyzny i kobiety. Przypomniał homilię papieża z pielgrzymki do Polski, wygłoszoną w Kielcach. Ojciec Święty protestował wtedy przeciwko takiemu rozumieniu wolności, która zagraża i niszczy ludzkie życie.

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. W tym samym roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

22 października przypada w Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II. Tę datę wybrano wraz z ogłoszeniem go błogosławionym; to rocznica uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

źródło:
Zobacz więcej