RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aborcja a przesłanka eugeniczna. Poseł Lewicy: Biedroń szuka w UE koalicjantów

Trybunał Konstytucyjny zajmie się w czwartek sprawą dopuszczalności tzw. aborcji eugenicznej. Lider Wiosny Robert Biedroń rozesłał list do europarlamentarzystów, w którym pisze o „barbarzyńskich” propozycjach, skutkujących – jego zdaniem – niemal całkowitym zakazem aborcji. – Odnosi się do unijnych polityków, by w Polsce było podobne, bardziej liberalne prawo aborcyjne – w programie „#Jedziemy” tak tłumaczy list europosła Lewicy Marek Dyduch z SLD.

Dziś ważna decyzja TK. „Pomysł, aby uśmiercać dzieci chore, jest odrażający”

Trybunał Konstytucyjny ma się zająć w czwartek wnioskiem grupy posłów, o sprawdzenie konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej. Ruchy lewicowe...

zobacz więcej

Europosłanka Izabela Kloc z PiS opublikowała w środę list, jaki do europosłów rozesłał Robert Biedroń. Zwraca w nim uwagę na rzekome „osłabianie praw kobiet w Polsce”, w związku z czwartkowym posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego, który ma badać konstytucyjność tzw. przesłanki eugenicznej w prawie aborcyjnym.

Zdaniem Biedronia Polki „już przechodzą przez piekło”, ale proponowane „barbarzyńskie” regulacje będą rzeczywistym zakazem aborcji.

– W polityce tak jest, że poszukuje się koalicjantów w rozwiązywani problemów – powiedział w TVP Info poseł Marek Dyduch z SLD, pytany o to, czy list Biedronia nie jest próbą wywarcia nacisku na polskie sądy.

Polityk Lewicy podkreślił, że w Unii Europejskiej jest o wiele bardziej liberalne prawo aborcyjne. – Robert Biedroń odnosi się do tych polityków, by w Polsce było podobnie – stwierdził. – Nie wyobrażam sobie matki, która wiedząc, że nie ma pewności, że dziecko będzie nieuleczalnie chore albo kalekie do końca życia, swobodnie sobie podejmie decyzję o usunięciu dziecka – argumentował Dyduch.

Aborcji! Więcej aborcji! Tak lewica walczy o prawa człowieka

Kolejne kraje liberalizują prawo aborcyjne. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten proces. Zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych coraz...

zobacz więcej

Podkreślił przy tym, że jest „zdecydowanie za tym”, żeby to wyłącznie kobiety decydowały o przeprowadzeniu aborcji. – To one rodzą, nie mężczyźni. Trzeba uszanować prawa kobiet – zaznaczył.

Wniosek grupy posłów dotyczący kwestii przesłanki eugenicznej po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Przedstawicielami wnioskodawców są posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski oraz Piotr Uściński.

Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać sprawę w czwartek w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą – sędzia Justyn Piskorski.

źródło:
Zobacz więcej