RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nord Stream 2: Sankcje USA dotkną 120 firm z 12 krajów Europy

Departament Stanu USA opublikował we wtorek nowe wytyczne (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

Rozszerzenie przez USA sankcji w związku z gazociągiem Nord Stream 2 dotknie 120 firm z co najmniej 12 państw europejskich, w tym inwestorów i podwykonawców – oświadczyła w środę spółka Nord Stream 2 AG, przyszły operator bałtyckiej magistrali, budowanej przez rosyjski Gazprom.

Ambasador Niemiec o Nord Stream 2. Mówi o konsekwencjach dla firm

„O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy” – ocenił w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” ambasador Niemiec w Polsce...

zobacz więcej

– Wszelkie groźby zastosowania sankcji skierowanych przeciwko projektowi Nord Stream 2 wpływają na wielu podwykonawców i inwestorów zachodnich – oceniła spółka. Wg ocen jej ekspertów jeśli sankcje zostaną wprowadzone w życie, to odczuje je w sposób bezpośredni ponad 120 firm z co najmniej 12 krajów Europy.

– Nord Stream 2 AG, jak i firmy popierające projekt, są nadal przekonane, że jak najszybsze wejście gazociągu do eksploatacji jest zgodne z interesami bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności Europy – przekonuje spółka.

Rosyjsko-niemiecki gazociąg jest gotów w 94 procentach – twierdzi operator. Jak podano, ułożono dotąd 2300 km spośród łącznie 2460 km rur tworzących gazociąg. Spółka stwierdziła, że projekt otrzymał wszelkie niezbędne zezwolenia.

Departament Stanu USA opublikował we wtorek nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na gazociąg. Restrykcje obejmować mają np. podmioty, które pomagałyby technicznie lub finansowo statkom układającym Nord Stream 2.

źródło:

Zobacz więcej