RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Gitary Van Halena i Cobaina na aukcji

Gitara zmarłego niedawno Eddie'ego Van Halena jest warta kilkadziesiąt tysięcy dolarów (fot. Julien's Auctions/mat.pras.)

Niecałe dwa tygodnie po śmierci wybitnego rockowego gitarzysty i klawiszowca Eddie'ego Van Halena, zaczyna się wyprzedaż pamiątek po nim. Na pierwszy ogień poszły dwie gitary, które przerobił dla własnych potrzeb.

Zamieszkaj jak gwiazda rocka. Gitarzysta The Rolling Stones sprzedaje rezydencję

Gitarzysta The Rolling Stones Ronnie Wood ogłosił, że jego londyńska rezydencja z sześcioma sypialniami jest na sprzedaż. 73-letni muzyk zaznacza,...

zobacz więcej

Julien's Auctions, dom aukcyjny z siedzibą w Beverly Hills, ogłosił, że wkrótce można będzie wylicytować gitarę elektryczną EVH Charvel Art Series nr 54 z 2004 r. (podpisaną przez artystę i noszącą ślady przypalenia w miejscu, gdzie muzyk wsuwał papierosa).

Będzie można też nabyć niestandardową gitarę elektryczną Van Halen, skonstruowaną w domowym studiu Eddiego, razem z jego technikiem Mattem Bruckiem, a następnie sprezentowaną przyjacielowi muzyka, Bryanowi Cashowi – w 1991 r. (też podpisana). Aukcja nosi nazwę „Icons & Idols Trilogy: Rock 'N' Roll” i rozpoczyna się 5 grudnia. Spodziewana cena zakupu: od 40 do 80 tys. dolarów za każdy z tych instrumentów.

To na początek, bo instrumentów, które zaprojektował Eddie Van Halen, jest znacznie więcej. Gitary EVH Charvel Art Series rockman po raz pierwszy zaprezentował w 2004 r. (stąd data w opisie domu aukcyjnego). Początkowo występowały w trzech kombinacjach kolorystycznych: biało-czarna, czarno-żółta i czerwona z czarnymi oraz białymi dodatkami; wszystkie te aranżacje nawiązywały do gitar, których artysta używał na początku swojej kariery.

Każdy instrument z tej kolekcji był ręcznie zdobiony przez Edwarda Van Halena (charakterystyczne paski) i opatrzony numerem seryjnym (na gryfie): od 001 do 300. Na bazie tej kolekcji powstały też repliki marki Charvel – wytwarzane pod nadzorem Van Halena, a opatrzone już wyższymi numerami. W 2012 r. do kolekcji dodano gitarę ze srebrnymi dodatkami.Na tej samej aukcji można będzie wylicytować także inne pamiątki muzyczne. Na kolekcjonerów czekają: gitara Fender Stratocaster rozwalona przez Kurta Cobaina we Francji, podczas trasy „Nirvana In Utero” w 1994 r., a także biała, prawa, wysadzana kryształami Swarovskiego rękawiczka Michaela Jacksona z ostatniej trasy koncertowej „Victory Tour” zespołu The Jacksons z 1984 r. Łącznie ma się pojawić około 700 pamiątkowych przedmiotów.

źródło:

Zobacz więcej