RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Test na trwałość związku? Naukowcy mają rozwiązanie

Rytuały wpływają na komunikację między jednostkami (fot. Pixabay)

Najlepszym testem na trwałość związku są rytuały związane np. ze świętami lub innymi rodzinnymi uroczystościami. Uczestniczenie w nich razem daje partnerom ogromną wiedzę o sobie nawzajem. Doświadczenia te mogą służyć jako narzędzia diagnozujące, dokąd zmierza związek i czy ma on przyszłość – ustalili naukowcy z University of Illinois.

Naukowcy odkryli sposób na bezdech senny

Bezdech senny – powtarzające się wielokrotnie zatrzymanie oddechu w czasie snu – może zaburzać jego jakość oraz przyczyniać się do zwiększonego...

zobacz więcej

– Rytuały mają moc łączenia jednostek i dają nam wgląd w życie rodzinne i małżeńskie. Odkryliśmy, że działają jak papierek lakmusowy. Wzmacniają w relacji zarówno to, co dobre, jak i to, co złe – tłumaczy Chris Maniotes, główny autor badania opublikowanego w „Journal of Social and Personal Relationships”.

Rytuały to doświadczenia, którymi dzielimy się z innymi i wpływają na komunikację między jednostkami. Chociaż są zazwyczaj uroczystościami, takimi jak święta, mogą być również wydarzeniami, które para tworzy, na przykład piątkowy wieczór filmowy.

– Większość rytuałów to powtarzające się wydarzenia, mają elementy rutyny, ale mają znaczenie symboliczne, wykraczające poza rutynową interakcję – wyjaśnia badacz cytowany na łamach „Science Daily”.

W badaniu naukowcy przyjrzeli się wpływowi rytuałów. Odkryli, że zaangażowanie w małżeństwo może wzrosnąć lub spaść, w zależności od charakteru interakcji. Rytuały mogą wzmocnić więzi i zaangażowanie, ale mogą również ukazywać obszary konfliktu i sprawić, że ludzie będą mniej skłonni do małżeństwa. Mogą nie być czynnikiem decydującym o tym, dokąd zmierza związek, ale wraz z doświadczeniami i zachowaniami ujawniają ważne niuanse, które wpływają na decyzję par o ślubie.

– Pary, które umawiają się na randki, mogą skorzystać na wiedzy, jak rytuały wpływają na ich związek. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku ograniczeń dotyczących COVID-19, gdzie rytuały, które uważaliśmy za oczywiste, są mniej przewidywalne – mówi Maniotes.

źródło:

Zobacz więcej