RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Probiotyki mogą wpływać na ryzyko stwardnienia rozsianego

Jedną z bakterii wpływających na wystąpienie objawów stwardnienia rozsianego była Lactobacillus reuteri (fot. Shutterstock/Freedom Studio)

Bakterie Lactobacillus reuteri, często występujące w probiotykach, mogą być związane z ryzykiem stwardnienia rozsianego – wskazują badania opublikowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy odkryli sposób na bezdech senny

Bezdech senny – powtarzające się wielokrotnie zatrzymanie oddechu w czasie snu – może zaburzać jego jakość oraz przyczyniać się do zwiększonego...

zobacz więcej

Coraz więcej badań sugeruje, że mikrobiom jelitowy reguluje ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym stwardnienia rozsianego. Niewiele wiadomo jednak na temat roli konkretnych szczepów bakterii i ich interakcji z czynnikami genetycznymi – piszą autorzy analizy.

Naukowcy z University of Vermont prowadzili badania na myszach z eksperymentalnym autoimmunologicznym zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego, które stanowi model zmian zachodzących w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Aby sprawdzić, które bakterie miały związek z większą podatnością na rozwój choroby, badacze testowali działanie poszczególnych szczepów.

Okazało się, że jedną z bakterii wpływających na wystąpienie objawów stwardnienia rozsianego była Lactobacillus reuteri. Bakteria ta występuje zarówno w jelitach ludzi, jak i myszy, a także jest popularnym składnikiem probiotyków.

Zaobserwowano jednocześnie, że działanie Lactobacillus reuteri uzależnione było od czynników genetycznych występujących u konkretnego osobnika.

„Te badania wskazują, że pozytywne lub negatywne działanie probiotyków jest uzależnione od kontekstu genetycznego. Ponadto bakterie, które zwiększają ryzyko chorób autoimmunologicznych mogą na przykład wspomagać układ odpornościowy w walce z infekcjami” – komentują autorzy.

źródło:

Zobacz więcej